A má pravdu – to, jak o penězích smýšlíme a jak jsme s nimi zvyklí zacházet, se z valné většiny utváří v dětství. Právě v rodině a ve škole nabíráme většinu utkvělých přesvědčení, která pak nevědomě (ale o to účinněji) řídí naše dospělá rozhodnutí.

Psychologie takovým přesvědčením říká introjekty. Ne všechny jsou ale pro náš šťastný a spokojený život škodlivé. Spousta z nich je docela užitečných – třeba že je dobré zdravit sousedy, smrkat do kapesníku, nebo nepokládat ruku na rozpálená kamna.

Bohatým zdrojem jsou například lidová rčení a přísloví. (Peníze kazí lidi. Chudoba cti netratí.)

Další porci dostaneme už v dětství z pohádek. Bohatí lidé jsou často zároveň zlí, bezcitní, hamižní nebo krutí. Vzpomeňme třeba na Trautenberka, Popelčinu macechu, nebo knížepána z Rumcajse. Princeznu a půl království získá skoro vždycky chudý chasník. Není to zvláštní?

Jiná přesvědčení se jako dědictví předávají v rodině z generace na generaci. „Dědeček zkrachoval jako slušný člověk.“ „V naší rodině peníze nikdy nebyly a nebudou.“ „Za šminky se neutrácí.“ A podobně.

Jak s introjekty naložit, aby nám neškodily?

  • Nejdřív si udělejte seznam. Na papír sepište všechny hlášky, které jste v souvislosti s penězi doma slýchali, a kterým věříte.
  • Vyberte si jedno, které vám v současné situaci vadí nejvíc.
  • Přeformulujte ho na pravý opak. Místo „peněz není nikdy dost“ získáte „mám tolik, kolik potřebuji“. „Peníze kazí charakter“ se změní v „peníze otvírají nové možnosti“.
  • Novou formulaci si napište na lísteček a umístěte někam, kde na ni budete vidět.
  • Zhruba po týdnu pokračujte s dalším introjektem.

Příště: Udělejte místo pro bohatství

Mgr. Magdalena Čevelová, MBA, www.cevelova.cz