Veronika Blanická. Je jí 28 a v současné době je na rodičovské dovolené. V předchozím profesním životě pracovala jako účetní u různých zaměstnavatelů. V roce 2011 založila informační portál www.berounmaminkam.cz a o dva roky později svůj koníček změnila i ve svoji profesi. Veškerý čas jí totiž jinak vyplňují děti.
A tak od roku 2013 nabízí své služby jako webdeveloper pod značkou VytvořímWWW.
* Proč jste se rozhodla podnikat?
Mým cílem bylo zkombinovat hlídání dětí a výdělek. Předtím jsem byla zaměstnaná, ale vždy jsem inklinovala spíše k externí spolupráci, protože prostředí v kanceláři mě velmi rozptyluje. Doma má člověk svůj harmonogram, který mu vyhovuje.
* Jak to všechno začalo?
Zaměstnavatel nesouhlasil s tím, abych při mateřské pracovala. Cítila jsem se málo vytížená, ale zároveň nezbývalo moc času na něco jiného než na děti. Otázka, kterou jsem si kladla, byla jak zaměstnat mozek a jak propojit děti s prací. Náplň svých dnů jsem převedla do html podoby a založila stránku berounmaminkám.cz.
* Účetnictví už Vás tedy nelákalo?
Přemýšlela jsem, že se k účetnictví vrátím, ale je to časově náročná práce a já chtěla mít děti na prvním místě. Tak jsem se vrhla na volnočasové aktivity v Berouně a okolí. Koupila jsem doménu a vytvořila kalendář kulturních akcí v okolí. Bylo to velmi jednoduché, bavila mě zodpovědnost, kterou to s sebou přinášelo. Vše se dalo skloubit s mými denními aktivitami a dětmi, byla to přesně taková práce, která se dá zvládat po večerech.
* Našla jste tedy díru na trhu nebo jste musela bojovat s konkurencí?
Vytiskla jsem letáčky a roznesla je po městě, kde nic podobného neexistovalo; neměla jsem konkurenci. Web přinesl nečekaný ohlas a moje hobby se stalo veřejným zájmem. Další otázka, kterou jsem si musela položit, byla jak celý projekt uchopit profesionálním způsobem. Řekla jsem si, že s tou stránkou ráda trávím čas, a když se ponořím hlouběji do věci, která mě baví, nemůže být problém naučit se programovací jazyk. Po čtvrt roce jsem zjistila, že mi programování jde a že bych v té oblasti chtěla zůstat.
* Jak se zrodil nápad nabízet vytvoření webových stránek někomu dalšímu?
Web jsem vedla dál, ale je to opravdu spíše hobby, ne profese na plný úvazek. Pod dojmem blížícího se konce rodičovské jsem zvažovala, jak u programování zůstat. Nechci do zaměstnání a hledat školku; tak pokračuji ve svém vzdělávání a stávám se pokročilým programátorem. Celou původní stránku jsem profesionálně předělala a dalším logickým krokem bylo začít poskytovat tvorbu webových stránek ostatním. Zaměřuji se na webové prezentace řemeslníků, lékařů a dalších profesí.
* Co bylo pro Vás na začátku nejtěžší?
Jak být konkurenceschopná, jak přesvědčit zákazníky, že si mě mají vybrat. Proto jsem udělala několik stránek pro své známé zadarmo, abych měla reference. Ale stále mi chyběly komunikační dovednosti, jak dát o svém podnikání vědět potenciálním klientům. Na poli tvorby internetových stránek už se rozhodně nedá říct, že by neexistovala konkurence. Naopak, na každém rohu je tisíc konkurentů. Proto jsem se začala porozhlížet po možnostech vzdělávání v této oblasti.
* Zúčastnila jste se vzdělávacích kursů pro ženy podnikatelky v rámci projektu PROFI ŽENA – střední Čechy. Co Vás na kursech nejvíce zaujalo a jak konkrétně Vám pomohly?
Kursy mě přesvědčily, že se člověk může stát profesionálem a získat dovednosti, které předtím neměl. Kurzy mě baví, chodím tam ráda a jsou mi přínosem. Nejvíce mě trápilo, jak se odlišit od konkurence, získat prodejní dovednosti, naučit se více o vyjednávání se zákazníkem. O tom všem vím dnes mnohem více právě díky PROFI ŽENĚ.
* Co byste, na základě své zkušenosti, doporučila začínajícím maminkám podnikatelkám?
Nejdříve je potřeba skloubit náplň svých stávajících všedních dnů s nějakým záměrem, který by časem mohl přinášet zisk; něco, co jde v začátku zvládnout s dětmi. Musí se počítat s tím, že na začátku takové podnikání nebude přinášet zisk. Co ale rozhodně nemůže dopadnout dobře, je vydat se dvěma směry (zvlášť děti a zvlášť práce). Dobrý je proto obor, kde se děti vyskytují přirozeně; kde již při rodičovské dovolené, ale i po ní, budete moci mnoha lidem říct, čemu se věnujete a jaký je váš podnikatelský záměr.
* Co pro Vás bylo v začátku největší oporou?
Velkou oporu jsem měla v manželovi, který byl živnostníkem dříve než já, takže samotné administrativní náležitosti podnikání v mém případě nepředstavovaly žádný problém. V případě vedení vlastního účetnictví jsem si ani nepřipouštěla, že by se mělo jednat o něco komplikovaného; několik faktur ročně, to nic není; je to malý projekt.
Díky PROFI ŽENĚ jsem ale zjistila, jak se poprat se svými největšími dilematy, marketingem, managementem a skloubením osobního a pracovního života. Na kursech jsem zjistila jak si všechno správně nastavit; že existují pravidla, která fungují. Věci, na které by člověk sám přicházel třeba tři čtvrtě roku, se v rámci PROFI ŽENY dozví formou rady od zkušených odborníků ihned. Včetně nutnosti přijetí skutečnosti, že podnikání s sebou nese velkou zodpovědnost, že není snadné vydělat si na výplatu, jakou člověk míval v zaměstnání. A především, že službu nejde odvádět ledabyle.
* Děláte všechno úplně sama?
Ne, mám dva externí kolegy, od kterých nakupuji na smlouvu o dílo služby, které sama neumím. Zejména se jedná o pokročilé programování a grafický design na míru.
* Jak vidíte situaci dnešních začínajících maminek podnikatelek?
Mají to velmi těžké neb chůvu si většinou nemohou dovolit. Muži, kteří se věnují kariéře, nikdy nemusí řešit celodenní výchovu dětí a multifunkčnost, která je s tím spojená, a mají tedy možnost se mnohem víc soustředit. Když je dítě ve školce, tak už je většina dne volná na přípravu různých materiálů, ale když je dítě doma, vyžaduje to velkou sebedisciplínu. Nejde o materiální zabezpečení, ale o to skloubení. Vést práci z domova a zároveň hlídat děti. Nepůjde to, dokud domácnosti a hlavně sobě nestanovíte jasná pravidla, a to dělat vždy jen jednu věc, neodbíhat, dokud není hotová. Je to skoro nereálné – aby děti akceptovaly, že někdy je maminka u počítače a nesmí být vyrušována. Ale pokud chcete či často i musíte být na volné noze a také s dětmi, je to nutné, jinak se z toho zblázníte. Bez pravidel nebude nic odvedeno pořádně. Ani výchova dětí, ani práce. A podnikání se nezdaří.
A hlavně, nezůstávejte na to samy! Díky mnoha ženám, které už prošly PROFI ŽENOU a následně založily networkingové skupiny, existuje pravidelné setkávání podnikavých žen. Lepší podporu ve svém okolí snad ani najít nemůžete. Všichni máme děti a všichni jsme na volné noze! Držím pěsti i vám a nezapomínejte: žádný horolezec nespadl na vrchol z nebe!