Pro někoho je to ideální tvůrčí prostředí, pro jiné to může představovat noční můru.

I těm největším příznivcům ale občas s open space dojde trpělivost. To především v situacích, kdy se potřebují soustředit na práci nebo je tlačí deadline a v tom je vyruší telefonát či zlozvyk v podobě cvakání propisky kolegy. Proto přicházejí na řadu nápady, jak alespoň částečně vytvořit z pracovního stolu soukromou zónu. Často se schyluje ke stavění zdi z kancelářských složek, pořadačů, kabelek, či dochází k přesouvání flipchartu mezi stoly.
Podívejte se, jak se těmto situacím předcházet světoví architekti a s jakými originálními nápady přicházejí.

Často pomohou jen stoly s vysokou čelní deskou. Na trhu je k sehnání mnoho variabilních velikostí a často stoly nabízejí i přidání boční příčky i z dalších stran než jen z čelní. Takové řešení se může hodit v případě, že se ve firmě plánuje nabírání zaměstnanců. Boční či čelní vyvýšené desky mají výhodu nejen toho, že tlumí zvuky, ale navíc je lze šikovně využít i jako nástěnku s úkoly. Na výběr je dnes mnoho barevných kombinací, a tak lze nabudit v kanceláři veselejší náladu.

Trochu oživení chtěli do unylých šedých kanceláří přinést stolem SphereTable od švýcarské značky Vitra, pro kterou tento koncept navrhla holandská designérka Hella Jongerius. Jednoduše řešený stůl doplňuje „polobublina“, díky níž si u pracovní desky navodíte pocit soukromí. Nápaditý kryt lze připevnit na obě strany stolu, takže se snadno a rychle přizpůsobí okolnímu prostředí. Kryt vám zabrání očnímu kontaktu s okolím a vy se budete moci nerušeně věnovat práci.

Společnost Mebelux naopak přišla s rolovacím stolem. Ve stolu jsou pevně zakomponované úložné prostory a poskytuje uživatelům soukromí hned ze tří stran. Po pracovní době přiklopíte stůl hliníkovou rolovací deskou, pevně připevněné ke stolu a máte uklizeno. Druhý den můžete pokračovat, kde jste se předchozí den skončili.

Architekti myslí nejen na pracovní stoly, ale i na místa odpočinku, které se většinou také nacházejí ve stejné místnosti. Proto se snaží o zakomponování křesel a gaučů, které brání prostupu zvuku do prostředí. Zajímavě a neotřelým designem to vyřešili originálním EarChair v nizozemském designovém studiu Makkink & Bey. Velký ušák dokáže opticky i akusticky oddělit soukromou zónu od zbytku open space kanceláře.

A co vy, vybrali byste si jednu z variant?

 

Sandra Špačková
foto: prooff.com, vitra.com, archiexpo.com, dornob.com