S půjčováním peněz však během posledních let narostla také neschopnost některých dlužníků tyto pohledávky řádně splácet. Pokud jste se dostali do vážné finanční situace a nevíte, jak z ní ven, my Vám poradíme.
Ideálním řešením je oddlužení, o které může požádat nejen fyzická osoba, ale od počátku roku 2014 i podnikatel. Jak tedy postupovat, když nejste schopni splácet své pohledávky? Tento článek Vám poradí, jak podat návrh na oddlužení, aby byl schválen, a vysvětlí, jaké jsou jeho podmínky.
Něco málo o oddlužení
Oddlužení neznamená nic jiného než osobní bankrot. Jedná se o způsob, jak se dlužník zbaví dluhů, které nemůže kvůli jakémukoliv důvodu dále splácet. Osobní bankrot schvaluje příslušný soud. Při jeho schválení jsou všechny dluhy dlužníka sjednoceny do jedné.
Dlužník pak po dobu 5 let musí splatit 30 % dluhů. Pokud toto dodrží a splatí, je mu po 5 letech zbylý dluh odpuštěn. Velkou výhodou osobního bankrotu je, že se při oddlužení zastaví narůstání úroků, exekuční řízení či vymáhání dluhů.
Podmínky osobního bankrotu
Před podáním návrhu na oddlužení musí brát dlužník v potaz určité podmínky, které se ke schválení osobního bankrotu vážou. Osoba, která chce podat návrh na povolení oddlužení, musí splňovat zákonem dané podmínky:
- Dlužník musí mít více věřitelů (minimálně dva).
- Dlužník musí mít peněžité závazky, s jejichž úhradou je více než 30 dnů po splatnosti vůči věřitelům.
- Dlužník není schopen své závazky plnit.
Kdo má šanci na oddlužení?
Šanci na schválení oddlužení má každý člověk, který splňuje výše zmíněné podmínky. Do roku 2014 si návrh na osobní bankrot mohla podat pouze fyzická osoba. Nově od roku 2014 lze provádět i oddlužení OSVČ. Uvidíme jaké změny proběhnou u oddlužení OSVČ od 1.1.2015.
Osobní bankrot je velice dobrým řešením pro ty, kteří chtějí celou situaci řešit a nechtějí, aby se jejich dluhy neustále navyšovaly. Složitější může být oddlužení u manželů. V těchto situacích někdy bývá problém získat souhlas manžela.
Jak se oddlužit?
Díky insolvenčnímu zákonu z 1. ledna 2008 se mohou dlužníci dostat díky oddlužení z dluhové pasti. Oddlužení schvaluje vždy patřičný krajský soud, pod jehož působnost dlužník dle svého bydliště spadá. Aby došlo k zahájení celého procesu, je nutné podat návrh na povolení oddlužení. Návrh může podat pouze dlužník.
Mohou však nastat situace, že dlužníka přeběhne věřitel, který podá insolvenční návrh. V tomto případě má pak dlužník od doručení třicetidenní lhůtu na reakci.
Návrh na povolení oddlužení musí obsahovat:
- označení dlužníka + osob, které jsou oprávněné za něho jednat
- údaje o očekávaných příjmech dlužníka v následujících 5 letech
- údaje o příjmech dlužníka za poslední 3 roky
- návrh způsobu oddlužení, případně sdělení, že dlužníky návrh nevznáší
Samotný návrh na oddlužení je možno podat v tištěné, nebo elektronické podobě. Tištěná forma musí být ručně podepsaná a také úředně ověřená. Co se týče elektronické podobě, návrh musí být podepsán elektronickým podpisem.
K návrhu se musí připojit ještě některé důležité písemnosti – seznam majetku a závazků, případně prohlášení o změnách, které se v mezidobí udály, listiny dokládají údaje o příjmech dlužníka za poslední 3 roky, písemný souhlas nezajištěného věřitele.
Rozhodnutí soudu
Po podání návrhu krajský soud rozhodne. V ideálním případě patřičný soud vydá usnesení, na základě kterého oddlužení povoluje. Toto usnesení obsahuje dále důležité informace týkající se celého řízení, určení majetku, vymezení splátkového kalendáře atd.
Soud při schválení osobního bankrotu vybírá mezi dvěma možnostmi, které nabízí insolvenční zákon. Jedná se o:
- zpeněžení majetku – neboli prodej majetku, který dlužník nabyl do chvíle, kdy soud povolil osobní bankrot
- forma splátkového kalendáře
Pokud Váš příjem pro oddlužení je příliš nízký, je ještě možnost vyhlásit osobní bankrot s pomocí třetí osoby, která Vám bude ke splácení přispívat. Dlužník během stanovených 5 let žije na hranici životního minima.
Prominutí zbytku dluhů
Pokud dlužník vše dodržuje, jak má a během 5 let splatí požadovaných 30 % dluhů, soud po uplynutí doby rozhodne o prominutí zbytku dluhů. Nedokáže-li dlužník 30 % pohledávek svým věřitelům během 5 let splatit, musí soudu prokázat, že k tomu nedošlo jeho úmyslným zaviněním, ale kvůli okolnostem, které nešly nijak ovlivnit.