s kvalifikovanou pracovní silou stále zhoršuje. Situace je obzvláště akutní v rozvinutých ekonomikách jakými jsou USA, Německo a Velká Británie, které se nyní vrací na úroveň před krizí.
Na mnoha trzích dostupná pracovní síla zkrátka nesplňuje kvalifikační požadavky zaměstnavatelů. Talentová neshoda – mezera mezi tím, jaké dovednosti jsou schopni lidé nabídnout a o jaké dovednosti mají zaměstnavatelé zájem – se v tomto roce nadále prohlubuje, nejcitelněji v Dánsku, Polsku a Itálii. Ve všech zemích, a to včetně USA, Španělska, Portugalska, Japonska a Velké Británie, ve kterých se v minulém roce potýkali s vysokým stupněm talentové neshody, je situace letos ještě závažnější.
Toto jsou poznatky z letošního Hays Global Skills Index 2014, zprávou, kterou zveřejnila společnost Hays plc, jež je globální společností číslo jedna v získávání specialistů. Index byl zpracován ve spolupráci s Oxford Economics.
Abychom předešli globální talentové krizi, která by zbrzdila růst, je zapotřebí, aby vlády i firmy začaly jednat. K vyřešení problému s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků z dlouhodobého hlediska musí být vzdělávací systém více spjat s potřebami zaměstnavatelů. Firmy musí zároveň převzít odpovědnost za regionální rozvoj svých budoucích zdrojů talentů, přičemž se musí vzít v úvahu i krátkodobá opatření pro zlepšení pružnosti pracovního trhu, aby firmy mohly získat přístup ke klíčovým dovednostem, které potřebují.
Generální ředitel společnosti Hays Alistar Cox ke zjištěným poznatkům řekl: „Z Hays Global Skills Indexu jasně vyplývá jasně, že panují podmínky pro dokonalou bouři na všech globálních pracovních trzích.“
“Jedná se o první rok od zavedení ukazatele Hays Global Skills Index, kdy vidíme důkazy o dobrých ekonomických zprávách na všech frontách. Na druhou stranu to však znamená, že tlaky na pracovních trzích narůstají. Poptávka po kvalifikovaných lidech převyšuje nabídku. Pokud se vzniklá situace nebude řešit, budeme svědky toho, jak budou jednotlivcům, firmám a celým národům utíkat příležitosti mezi prsty, protože pracovní místa zůstanou neobsazena, hospodářský růst se zastaví.“
“Rychlé spásné řešení neexistuje a podmínky na světových pracovních trzích se pravděpodobně zhorší dříve, než dojde k jejich zlepšení. Musíme však jednat teď. Je zapotřebí, aby vlády měly dlouhodobé vize a postaraly se o to, že imigrační politika a pracovněprávní legislativa bude citlivě reagovat na potřeby zaměstnavatelů. Je rovněž zapotřebí, aby mezitím firmy převzaly odpovědnost za rozvoj své budoucí pracovní síly a pracovaly ruku v ruce se vzdělávacími institucemi s cílem vytvořit do budoucna dostatečnou nabídku talentovaných pracovníků.“
Nejdůležitější zjištění zprávy Hays Global Skills Index
- S dalším zlepšováním kondice světové ekonomiky dochází k tvorbě pracovních míst pro kvalifikované pracovníky, krize s talenty se bude nadále zhoršovat.
- Společnosti mají problém nalézt zaměstnance s nutnými dovednosti, zejména u zaměstnání s nárokem na vysokou kvalifikaci, např. v oblasti IT a strojírenství.
- Vyspělé ekonomiky, včetně USA, Německa, Francie a Velké Británie, zažívají nejhorší tlaky na pracovních trzích. Naopak v rozvojových zemích jakými jsou Brazílie, Mexiko a Indie se podmínky zklidnily.
- V roce 2014 je vyvíjen znatelný tlak na mzdy na mnoha pracovních trzích po celém světě. Vidíme zhoršení i v úrovni talentové neshody a účasti na pracovním trhu.
- Vlády a firmy musí spolupracovat na nalezení nových řešení, které by lépe rozvinuly schopnosti pracovní síly, které průmysl dané země potřebuje, a tím podpořily další ekonomický růst.