Slovo offshore vzniklo podle společností, které byly zakládány „někde na ostrovech“ nedaleko pobřeží. Řada ostrovních států totiž již před mnoha lety nabízela zahraničním investorům daňové výhody s cílem přilákat zahraniční kapitál. Setkat se můžeme také názvem daňové ráje, v angl. tax heavens.
Více než 50 zemí
V současné době je možné daňovými ráji označit zhruba 50 zemí. Za ta nejvýznamnější offshore centra jsou považovány ostrovy v Karibiku, zejména Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Bahamy a Grenadiny. Tato teritoria jsou oblíbená mimo jiné také pro svoji politickou a ekonomickou stabilitu a přehlednost zákonů.
Mnoho lidí si myslí, že offshore podnikání v zahraničí je nelegální, to ale není pravda. Firma je totiž právnická osoba a může si svobodně vybrat sídlo. V rámci podnikání firma musí dodržovat zákony zemí, ve kterých podniká. Offshore firmy mohou mít mnoho zajímavých využití, ale nejsou univerzálně vhodné pro všechny druhy podnikání.
Komu se vyplatí?
Založení offshore firmy je prostřednictvím specializované firmy poměrně jednoduché, avšak nevyplatí se každému. Při měsíčních příjmech v řádově desítkách tisíc korun se založení offshore podnikání ekonomicky nevyplatí. Při příjmech ve stovkách tisíc korun je již výhodnější.
Mezi hlavní výhody offshorových společností patří anonymita vlastnictví a ochrana majetku.
Pokud se bojíte, že vám fakt, že budete vlastnit firmu v daňovém ráji, uškodí, pomoct může správně zvolená marketingová strategie.
Jak na to?
Se založením offshore podnikání vám pomůže specializovaná firma a vy se mezitím můžete soustředit na jiné záležitosti, které za vás nikdo jiný nezařídí. Jako vybavení kanceláře – od nábytku po kompatibilní laserové tonery, výběr zaměstnanců a v neposlední řadě samozřejmě shánění klientů.