Pro mnohé může tak být těžké vyznat se v tom, co se skrývá pod pojmy formal business, business casual, či tech casual. Naučte se s námi chápat rozdíly mezi jednotlivými dresscody a zjistěte, jaké oblečení je do kanceláře vhodné.
„Business formal“
Business formal je označení pro oblečení do kanceláře. Zatímco u nás se dříve styl oblékání v kancelářích příliš neřešil, na západě bylo v každé kanceláři povinné mít slavnostní a elegantní styl. Ženy nosily sukně, šaty nebo kalhotové kostýmy. V současné době se takto oblékají spíše už jen zaměstnanci právních kanceláří a finančních institucí.
S výjimkou těch nejkonzervovanějších firem se v dnešní době business formal styl odívání velmi vyvinul. I nejvyšší manažeři se dnes oblékají méně formálně a business formal nosí, jen když se mají setkat s klienty.
Potřebujete-li zjistit, jak se v daném místě dodržuje dress code, rozhlédněte se, kolik lidí je zde v obleku či saku. Když muži mají kravatu, je to jasné, v této kanceláři panuje business formal.
Do takového prostředí skvěle zapadnete v černé pouzdrové sukni, která musí být úzká, ale nikoli těsná, topu a výrazném třetím kousku. Pás můžete zvýraznit páskem a celý outfit doplnit vhodnými doplňky. Podle místa a počasí přidejte punčocháče, průsvitné černé punčochy a lakované lodičky na jehličkových podpatcích. Pokud nemáte v oblibě sukně, pak si pořiďte kostýmy slušivého střihu a sledujte módní trendy nabízející současné varianty tohoto klasického modelu.
„Business casual“
Business casual pochází z Kalifornie a zpočátku se tomuto stylu oblékání říkalo ležérní pátky. Tento styl nevyžaduje u mužů nošení formálního saka a namísto košile si mohou obléknout polokošili. Namísto oblekových kalhot jsou pak povoleny i plátěné kalhoty a nejnovějších přírůstkem v tomto stylu jsou i džíny.
Džínové kalhoty do kanceláře by měly být tmavé a mít délku odpovídající botám, samozřejmě bez otrhaných okrajů, děr a vyšisovaných varhánků. V kanceláři, která povoluje každodenní nošení džínů, nezapomeňte, že byste nikdy neměli vypadat nedbale. Pozor na bokové džíny, které po dosednutí odkryjí vaše pozadí!
Pro ženy je interpretace business casual komplikovanější, protože dámská móda skýtá prakticky neomezené možnosti. Přesto, že nemusí nosit kostýmek, vždy by měly vypadat formálně a elegantně. Trička si nechte na víkend a do práce sáhněte spíše po košilích či halenkách a slušivých doplňcích. Inspiraci na vkusné kombinace najdete na internetu mnoho, jako zajímavý tip můžete zkusit Witt.
„Tech casual“
Tech casual je nejméně formální dress code, se kterým se obvykle setkáte v technických odvětvích a IT odděleních. U tohoto stylu je tolerováno zcela ležérní oblečení, i když pyžamo a tepláky (byť značkové), legíny či mikiny s kapucí by měly zůstat v šatníku.
Jak na přechod z denního do večerního oděvu?
Jistě to znáte, mnoho smluv se uzavírá mimo kanceláře a jednací místnosti. Často předem nevíte, kdy budete muset pozvat po práci klienta na večeři nebo kdy budete muset vyrazit na pracovní akci. Je jasné, že přijít na podobnou akci v neformálním oblečením, není vhodné. Muži na sebe hodí sako, případně kravatu a mají vystaráno. U žen je dobré, když na sebe přihodí jakýsi punc luxusu. K šatům či halence přidejte pásek, výrazný šperk či boty na podpatku. Kabelku nahraďte za psaníčko, naneste si výraznější make-up, přečešte si vlasy a večerní outfit je hotov.
Tipy na závěr:
- Do kanceláře se oblékejte nejlépe, jak dokážete.
- Oblékejte se, tak abyste se cítili pohodlně, zároveň byste neměli zapomínat, že vás budou soudit podle profesionality vašeho vzhledu.
- Neoblékejte se lépe nebo luxusněji než váš nadřízený.
- Nepřehánějte to s výstřihy či krátkostí sukní.
Fotografie: Witt