Každý, kdo si někdy stoupl před posluchače, zná nával paniky, od moderátorů, učitelů, po manažery.
Tréma je většinou značně pomíjivý stav a netrvá dlouho. Je ji možné stejně jako stres popsat coby tísňový stav organismu. Nikdo není vůči trémě imunní, liší se jen způsob prožívání trémy.
Jinak prožívají trému introverti a jinak extroverti. Zatímco ti první ji dusí v sobě, což může mít za následek ztuhnutí obličejového svalstva a potížím s dýcháním, extroverti trému prezentují tak, že těkají z místa na místo, prudce se pohybují a mimiku často až přehánějí.
Introverti a extroverti tak musí k trémě přistupovat odlišně.
Introverti by se měli několikrát zhluboka nadechnout a vydechnout, napít se a rozmluvit se pomocí artikulačních cvičení.
Extroverti by se měli naopak zklidnit, posadit se do klidu, zklidnit tělo a především mysl.
Jak se naučit zacházet s trémou?
Pro každého je vhodný jiný způsob práce s trémou, najděte si svůj způsob, jak s ní zatočit.
- Rozdýchejte se – Dýchání je první pomoc při trémě a stresu, lze ji využít i během prezentace. Důležité je se narovnat a dýchat do hloubky, tak abyste cítili pohyb bránice.
- Napijte se – Doplňování tekutin je stejně důležité jako dýchání. Vypít sklenici tekutiny je skvělým antistresovým krokem. Na zklidnění jsou nejlepší teplé čaje. Vyhněte se kávě, která odvodňuje a mléku, které je hlenotvorné a nutí k odkašlávání.
- Zakousněte se – Kromě čaje na stres výborně zabírá i kousek čokolády, či müsli tyčinka. Dodají tělu cukr a energie k výkonu.
- Relaxujte – Běžte do klidu a zkoncentrujte se. Pusťte si vaši oblíbenou hudbu, o které víte, že vás takzvaně dostane do pohody. Zkusit můžete i jedno relaxační cvičení: Postavte se rovně a prodýchejte se. Zavřete oči a přešlapujte na místě. Nemyslete na nic, pouze vnímejte pohyb těla. Po chvíli otevřete oči a zastavte se. Prohmatejte si ušní boltce a promnutím zahřejte dlaně a přiložte je na pár sekund na zavřené oči. Vnímejte teplo z dlaní. Poté otevřete oči, protřepejte ruce a vraťte se do reality.
- Použijte tzv. berličky – Funkci berliček mohou plnit brýle, tužka, ukazovátko, vaše poznámky či sklenice s nápojem. Kdykoli vás tréma pohltí, udělejte jednu z aktivit: složte brýle do pouzdra, pomalu se napijte, složte ukazovátko, nahlédněte do papírů nebo upravte své poznámky či tužku před vámi.
Podobné aktivity jsou přirozené, navíc jimi získáte čas, zbavujete se negativní energie a uklidňujete se.
Jak bojujete s trémou vy?
Martina M.