Ženy dosáhnou stejného výdělku, který jejich mužští kolegové získali do konce loňského roku, až 17. března 2016. Tento den je tedy Dnem rovnosti platů a právě i na  tento celospolečenský problém bude 18. a 19. března poukazovat konference Equal Pay Day – Ženy sobě, kterou pořádá nezisková organizace Business & Professional Women.

Česká republika zaujímá v rovnosti platů nejnižší příčky ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Den rovnosti platů se nás tedy velmi týká.  „Když jsme v roce 2010 pořádaly první ročník této akce, byl rozdíl v platech mezi muži a ženami 26,2%. Za necelých 6 let tedy klesl o 4 procentní body. Naším cílem je, aby se tento rozdíl stále zmenšoval a ženy se staly ekonomicky nezávislými,“ uvádí Ing. Lenka Šťastná, prezidentka neziskové organizace Business & Professional Women.

Ženy hrají zásadní úlohu v evropské zaměstnanosti a hospodářském růstu, ale to se nijak neodráží v jejich odměňování, ani na trhu práce. Podhodnocování práce žen a nedostatečné využívání jejich talentu a dovedností, znamená ztrátu významného zdroje pro ekonomiku i společnost. Odstranění rozdílů v odměňování přináší v konečném důsledku celé společnosti prospěch.

Někteří zaměstnavatelé si už dobře uvědomují výhody genderově vyvážených týmů. Patří mezi ně například Plzeňský Prazdroj, jeho ředitelka firemních vztahů a komunikace pro Českou a Slovenskou republiku, Drahomíra Mandíková (Drahomíra je již tradičně mentorkou akce Equal Pay Day – Ženy sobě.) říká:

„Je pro nás velmi důležité, abychom měli v pracovních týmech diverzitu, a to na všech úrovních, protože různorodé týmy přinášejí jiné a nové pohledy na řešení různých situací. Je prokázáno, že pokud jsou ve firmách pracovní kolektivy genderově vyvážené, tyto společnosti pak dosahují lepších výsledků než ty, které mají ve vedení pouze muže.  Naše zkušenosti z praxe také potvrzují, že flexibilita a diverzita jsou významnou konkurenční výhodou na trhu práce.“

Business & Professional Women

Nezisková organizace Business & Professional Women podporuje ženy na všech profesních úrovních, pomáhá jim rozvíjet jejich potenciál, napomáhá růstu jejich ekonomické nezávislosti a posiluje jejich sebedůvěru, a to vše formou mentoringu, vzdělávání a networkingu. „Studie říkají, že mezi příčiny platové nerovnosti patří mimo jiné  nižší vyjednávací schopnosti žen, menší schopnost prosadit se,  jasně popsat svoje schopnosti a přínos pro firmu. Ženy se také často podceňují a neumí prodat už dosažené výsledky. Naše organizace chce posílit u žen právě tyto znalosti a dovednosti. Pořádáme vzdělávací akce a organizujeme mentoring zejména v oblastech vyjednávání, sebeprezentace, tvorby osobní značky, posilování sebedůvěry a pracovního sebevědomí.“ dodává Lenka Šťastná.

Equal Pay Day – Ženy sobě

Konference motivuje ženy k dalšímu profesnímu a osobnímu rozvoji, otevírá celospolečenskou diskusi a upozorňuje na fenomény, které vedou k rozdílům v odměňování, mimo jiné boří mýty o ženské rivalitě a neochotě podělit se o své zkušenosti. Dokazuje to i na 50 mentorek, žen, které obstály v tvrdé konkurenci a z nichž řada stojí na samé špici svých oborů. Tyto ženy bez nároku na honorář poskytnou svůj čas a znalosti a ztotožní se tak s myšlenkou podpory žen.

Nad 7. ročníkem akce Equal Pay Day – Ženy sobě převzalo záštitu Ministerstvo práce a sociálních věcí: „Velmi si vážíme Vaší iniciativy, kterou vyvíjíte v oblasti rovného odměňování žen a mužů a v oblasti poskytování podpory ženám, které chtějí aktivně rozvíjet svou profesní dráhu,“ ministryně práce a sociálních věcí, paní Mgr. Michaela Marksová.

Více informací o akci Equal Pay Day – Ženy sobě získáte na: www.equalpayday.cz.