Firmy by tak měly věnovat pozornost implementaci zelených řešení.

Syndrom nezdravých budov

Syndromem nezdravých budov trpí přes 60 % obyvatel. Často o něm ani nevíme, projevuje se zvýšenou únavou, bolestí hlavy, podrážděním očí a krku, ale může se vyskytnout i svědění pokožky a vyrážka. Příčinou bývá klimatizace, topení a špatné odvětrávání. Při výběru a zařizování kanceláří se však mnohdy na tyto aspekty nehledí. Přitom kvalitní ovzduší, přístup k dennímu světlu, tepelný komfort a přítomnost zeleně značně ovlivňují produktivitu zaměstnanců.

Zlepšení pracovního prostředí a pohodlí zaměstnanců může vést ke zvýšení efektivity práce. Je tak více než jasné, že pracovní prostředí a s ním spojená spokojenost zaměstnanců je pro firmy důležitá. Je tak namístě, aby se firmy zaměřily na implementaci zelených řešení, která zlepšují pracovní podmínky.

Dobré světlo je základ

Kvalitní osvětlení je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících vnitřní prostředí budovy. Ne všechny i moderní budovy mají dostatek oken a často je tak potíž se zajištěním přirozeného světla. Výjimkou nejsou ani budovy, kde je oken paradoxně více než dost a protože sklo propouští teplo, okna se musí stínit a je tak nutné svítit neustále. Vhodným typem osvětlení je jednoznačně LED osvětlení. Takové světlo navíc vytváří dojem moderně zamýšlející firmy, která klade důraz na kvalitu pracovních prostor a navíc je ohleduplná k životnímu prostředí.

Jak zkvalitnit vzduch?

Počítače, tiskárny a další zařízení zhoršují kvalitu vzduchu. Pokud je to jen trochu možné, je nutné pravidelně větrat. Se zkvalitněním vzduchu ale mohou pomoct ionizátory či čističky vzduchu. Velice důležité jsou ale také rostliny. Na těch by se nemělo šetřit. Vhodné jsou rostliny zelenolisté a velkými listy. Rostliny by měly být rozmístěny v různých částech kanceláře, ale současně tak, aby netrpěly. Ostatně občasná péče o rostliny může zaměstancům pomoct v relaxaci a vyčištěním hlavy.

Nejedna společnost tak kromě budování relaxačních zón a potkávacích míst, investuje do zeleně a výjimkou nejsou ani společnosti, kde má každý zaměstnanec přidělenou jednu rostlinu (např. bonsai), o kterou se v rámci odpočinku stará.

Jak je na tom vaše společnost?

M.M.