I když možnosti jsou omezené, pro boj s viry toho můžete udělat opravdu hodně i v nitru svého domova. Co a jak podniknout?
Bez pestré stravy a vitamínů to nepůjde
Zaměřte se na stravování. Zatímco venku často nejíte úplně nejzdravěji a ne úplně pravidelně, teď si můžete o to více ohlídat pravidelné domácí stravování v menších porcích. Můžete vařit ze základních surovin.
Samozřejmě máte pořád spoustu povinností a nemůžete stát půl dne u plotny. Dobrá zpráva proto je, že jednoduché jídlo z kvalitních surovin se dá připravit poměrně rychleji, než si myslíte. Nezapomínejte na přísun vitamínů. Nakupte si do zásoby čerstvé ovoce a zeleninu. Připravujte si saláty, šťávy, smoothie. Zapomínáte na pitný režim? Teď nastává příležitost, kdy si ho můžete lépe uhlídat.
Dobrý spánek a odpočinek přináší regeneraci
Dopřejte si také dostatek kvalitního spánku. Odborníci doporučují 7-8 hodin denně v dobře větrané místnosti. Regenerace těla je nesmírně důležitá a bez dostatečného množství nočního odpočinku ji nedocílíte.
Také přetopené místnosti imunitě zrovna příliš nesvědčí. Teplota v místnostech, kde přebýváte, by neměla překračovat 22 °C, v ložnici potom 18 °C.
I v době, kdy třeba z větší části nebo úplně pracujete z domova, je důležité najít si čas na relaxaci. Snažte se oddělit svoje pracovní povinnosti od pohody s blízkými, s rodinou. Vyčleňte si čas na relaxaci a svoje koníčky, které se dají provozovat i doma. I to je pro vaši imunitu a duševní pohodu velmi důležité.
Sport a otužování zvládnete i doma
Nepodceňujte ani sportovní vyžití. I když nemůžete vyrazit třeba do posilovny, nebo na hodinu tance, aerobiku či jiné společné pohybové aktivity, posilovat se dá i doma. Stačí si najít půlhodinku denně na malou rozcvičku a protažení svalů – dřepy, kliky, protahovací cviky, nebo si třeba pustit nějakou cvičební lekci z internetu a rozproudit si u ní dobrou náladu.
Také do otužování se můžete pustit i pohodlí domova. Stačí se sprchovat studenou vodou. Ale pozor. Rozhodně by nemělo jít o nějaké ledové šoky. Denně maximálně 2 minuty. Snižujte postupně teplotu snižovat den po dni zhruba o jeden stupeň, ale myslete na to, že by rozhodně neměla být nižší než 20 °C.
TIP: Přečtete si více o metodě otužování podle Wim Hofa, zvaného „ledový muž“.
Nejlepší přírodní pomocník na posilnění imunity
Výborným prostředkem k posílení imunity jsou betaglukany, tedy přírodní polysacharidy, které se řadí k rozpustným vlákninám. Dokážou ve vašem těle aktivovat makrofágy, tedy bojovníky první linie, kteří organismus umí vyburcovat k imunitní aktivitě. Zařaďte proto tyto látky natrvalo do svého jídelníčku a určitě brzy pocítíte, že váš organismus je v boji s viry mnohem silnější.
Kde je najdete? Jedli je už naši předkové, i když tenkrát ještě vůbec netušili, jak je jejich strava zdraví prospěšná. Drožďovou polévku nebo pomazánku patrně znáte ze školních jídelen a nejspíš nepatřila mezi vaše oblíbená jídla. Přesto, obě tato jídla mohou být velmi chutná, když je někdo udělá dobře a s láskou, a především, obsahují droždí, které je jedním z největších přirozených zdrojů betaglukanů. V pekařských a také pivovarnických kvasnicích se nachází velké množství těchto polysacharidů, nejsou ovšem jediným zdrojem. Po čem ještě sáhnout?
Celozrnné pečivo a kroupy
Další velkou porci betaglukanů najdete v obilovinách, a to hlavně v ovsu a ječmenu. Rozhodně se nevyhýbejte celozrnnému pečivu z těchto obilovin. Proč? Protože tam se těchto užitečných látek nachází nejvíce. Při vymílání zrn na bílou mouku dochází ke ztrátě částí obsahujících nejvíce betaglukanů.
Potravinou, která dříve byla naprosto běžnou součástí našeho jídelníčku, a obsahuje hodně betaglukanů, jsou ječné kroupy. Kroupová polévka, kroupový houbový kuba… Zkuste objevit kouzlo této nezbytnosti v jídelního lístku našich předků. Je škoda, že z toho našeho vymizela, měla v něm totiž svůj význam.
Houby a houbové extrakty
Obrovské množství betaglukanů obsahují buněčné stěny hub. V českých lesích sice právě není jejich sezóna, ale v obchodě běžně seženete například hlívu ústřičnou nebo shiitake, které patří mezi chutné a zdravé ingredience do různých pokrmů.
Chcete-li ovšem, aby vaše tělo přijímalo betaglukany v maximální, tedy co nejúčinnější koncentraci, nejlepší pro vás bude sáhnout po doplňcích stravy. Buď po samotném koncentrovaném betaglukanu nebo právě po výtažcích z hub, jako jsou výše zmíněné shiitake, hlíva nebo známá „houba nesmrtelnosti“ reishi. Extrakty ve formě doplňku stravy by měly obsahovat alespoň 40 % polysacharidů, které zajišťují maximální účinnost všech zdraví prospěšných látek.
Houby a extrakty z hub je dobré si dopřávat po celý rok jako prevenci. Uvidíte, že vaše tělo potom tak snadno nepodlehne infekci.