Životní postoje  nejsou  dány pouze tím, zda patříme datem narození ke generaci X a nebo Y. Každý jedinec  si je v průběhu života nastavuje a ovlivňuje sám. Nicméně je to právě společnost, která má na tyto postoje značný vliv.

Všimli jste si, že pokud se někdo hroutí z toho, jak skloubit kariéru s rodinou, jsou to především ženy, kdežto muži jsou v tomto ohledu většinou v klidu?

V dnešní době chce i leckterá žena budovat kariéru a realizovat se. Proto to musí být právě ona, kdo se aktivně pustí do změny, a to ji samozřejmě stojí spoustu sil, a proto je to ve většině případů zase ona, kdo se z toho hroutí. Podporu by jí v tomto činění měla poskytnout nejen rodina, která to ve většině případů také dělá, ale i zaměstnavatel a společnost.

K postojům a možným nástrojům podpory ze strany zaměstnavatelů se dostaneme v dalších kapitolách Nyní se zaměříme na společnost a na podporu z její strany.

O mnohých dnešních vymoženostech si generace X, nejen při péči o děti, mohla nechat jenom zdát. A právě tyto vymoženosti, výdobytky moderní doby, technologický pokrok a komunikační technologie nám to velice ulehčují a slaďování vůbec umožňují.

Jak mohly naše maminky slaďovat práci např. administrativní pracovnice, když neměly počítač, o nějakém home office nemohla být ani řeč. A co teprve internet, mobil, super pračky, žehličky, myčky na nádobí, sporáky, trouby, mikrovlnky, vysavače a další domácí pomocníci. A to nemluvím o autě.

Vařit můžeme kdykoliv cokoliv, aniž bychom museli několik týdnů čekat na to, než řezník dostane ten správný kus masa, právě takový, který zrovna potřebujeme. Zeleninu a ovoce nakoupíme v každém ročním období. Ušetříme čas dříve ztracený zavařováním okurek, kompotů a děláním marmelád. To děláme pouze když máme tu správnou náladu a chuť, a když ne, tak bez marmelády určitě nezůstaneme.

Stačí zajít do nejbližšího supermarketu.  A když už se nám přeci jen do vaření moc nechce, tak nějaká ta hotovka nebo mražená pizza to jednou za čas zachrání. Dokonce prý  hotovky pro kojence a batolata jsou zdravější než ty doma připravované. No, tak nevěřte tomu, když to na nás křičí reklamy ze všech možných stran :-)

Co však naše maminky měly a my nemáme, nebo alespoň ne v dostatečné míře, jsou zařízení péče o děti. Sice máme možnost dvouleté rodičovské, co ale potom s dětmi? My chceme nastoupit do práce a jesličky nikde. A nejen jesličky, v mnohých místech i školky. Kdo se opravdu chce věnovat zaměstnání a rodině, je pravděpodobně schopen tuto situaci vyřešit. Ale v každém případě nám společnost to naše slaďování  zásadním způsobem znesnadňuje. Na tomto místě blahopřeji všem těm z vás, kdo máte k dispozici „hlídací“ babičky, dědečky nebo tetičky, neboť v současné době je to výhra a opravdu si toho važte.

Na druhou stranu nám otevřená ekonomika nabízí celou řadu podpůrných služeb. Pomocnice na úklid, soukromá zařízení péče o děti a baby sitting už v Českých zemích také zakotvil. Otázkou však zůstávají naše priority, tedy zda opravdu chceme slaďovat osobní život s tím pracovním. Jestliže to myslíme vážně, v tom případě se bez těchto  služeb nejspíš, i když třeba dočasně, neobejdeme. Musíme však předem počítat s tím, že nás to něco bude stát. Je těžké si představit, že se rozhodneme pro slaďování a zároveň nám přijde zbytečné za  obdobné služby utrácet peníze. S malým dítětem na klíně se opravdu efektivně pracovat nedá.

Příště: předsudky, muž na rodičovské, střídavá péče …

Zdroj: Jak sladit práci a rodinu a nezapomenout na sebe

Renata Rydvalová, Blanka Junová

Nakladatelství GRADA-květen 2011

Centrum andragogiky,s.r.o.