„Slona viděti – radost míti“. Když jsem tedy prvně zaslechla výrok „Blonďatého Maďara v maďarských horách víno vidličkou jísti viděti,“ řekla jsem si, že takový trojnásobný nesmysl snad nikdo ani v tom snu nevymyslí.

Blonďatý Maďar? Hloupost. Nesmysl.

Maďarské hory? Maďarsko je přece zelená placka, tak jaképak hory (znám to z mapy ještě ze školy). Druhý nesmysl.

A víno jíst vidičkou? Ha! Třetí nesmysl jako hrom.

Jenže pak jsem poslouchala dál, a hleďme, on to vůbec není nesmysl. Ani trojnásobný, ani dvojnásobný a ani jednoduchý.

V Maďarsku totiž skutečně existuje oblast, jejíž původní obyvatelé jsou světlovlasí. Je to oblast na severovýchodě země.

Pátrejme dál. Co myslíte, jaký je v té oblasti reliéf krajiny? No ano, je hodně zvlněný, hodně do výšky. Jsou tam – hory! Je jich jen kousíček, ale jsou to hory, jmenují se Mátra a patří do vnitřních západních Karpat.

A pojďme ke třetímu „paradoxu“. Víno na vidličce. Co s tím? Zavzpomínejte, možná už jste někdy slyšeli, jak stará vína v láhvích postupně houstnou a houstnou, až po mnoha desetiletích nakonec úplně zrosolovatí. Tak stará vína se už nekonzumují, jsou spíš předmětem obchodování. Ale když se přece jen stane, že někdo chce tak staré víno ochutnat, jak ho dostane naservírované? No jistě, na talířku. S vidličkou.

Asi je zbytečné ještě dodávat to, co už přímo nabízí: Podhůří Mátry je nejrozsáhlejší maďarskou historickou vinařskou oblastí s tradicí někdy od 13. století…

Blonďatého Maďara v maďarských horách víno vidličkou jísti viděti,“ je nicméně zajímavý výrok. Může inspirovat i vás.

Co se dál pravilo ve snáři, tedy co vlastně tento obraz znamená, to už dávno netuším. Jedno ale vím určitě: Že totiž maďarská vína umějí být pěkně překvapit, asi jako ten úvodní zdánlivě nesmyslný výrok. Maďarská vína jsou vpravdě úžasná, a není vůbec divu, že se o nich někomu až zdá ve snu.

Když budete mít příležitost, rozhodně ochutnejte. Zapamatujte si zvukomalebné názvy tamních vinařských oblastí: Mátraalja, Eger, Bükkalja a Tokaj-Hegyalja. Když v obchodě zahlédnete láhev s některým z těchto pojmů, neváhejte, kupte ji. Najdete v ní víno jiskrné jak maďarský čardáš, a přitom hebounké a jemné jako tradiční lidová maďarská krajka.

Jestliže jste zkušení milovníci vína, určitě mi dáte za pravdu. Maďarská vína mají něco do sebe. Někoho překvapí, někoho už ne, ale jisté je jedno: nezklamou.

Autor: Eva Musilová