Ano, ale dávat si je musíme s rozmyslem a na jejich plnění musíme jít od lesa.
Novoroční předsevzetí si podle průzkumů dávají dvě třetiny lidí, ale jen asi 20% z nich se podaří splnit to, co si slíbili. Nejčastěji se chystáme hubnout, začít cvičit, přestat kouřit, zlepšit svou finanční situaci, pít méně alkoholu, najít si novou práci či trávit více času s rodinou a přáteli. Naše závazky však berou za své obvykle již v prvním lednovém týdnu.
Podle odborníků je neúspěšnost našich předsevzetí dána zejména špatnou motivací. Místo, abychom si říkali, proč chceme zhubnout či přestat kouřit, řešíme způsob, jakým to uděláme. Místo na cíl se tak soustředíme na prostředky, a když ty selžou, odkládáme další a další sliby na skládku nesplnitelných přání.
Při plnění předsevzetí je nutné vytvořit si určitou strategii. Prvním krokem takového plánu je stanovit si reálné cíle a vyloučit nesmyslné požadavky jako je zhubnutí 10 kg za měsíc. Těchto cílů je pak zapotřebí dosahovat postupnými kroky. Např. nejsme-li schopní přestat kouřit naráz, naplánujeme si omezení spotřeby cigaret (např. v lednu o polovinu, v únoru o další půlku…).
Za každý úspěšně splněný krok se odměníme. Musíme myslet pozitivně a rozhodně nečekat, že sliby proměníme ve skutečnost lusknutím prstů. Každé půlkilo dolů je úspěch, každá návštěva posilovny se počítá! Do svého boje zapojíme i okolí, s předsevzetím seznámíme rodinu a přátele – chceme přeci, aby nás podpořili a ne se před námi ládovali čokoládou…
Během těch týdnů a měsíců, co budeme se svými zlozvyky a návyky zápasit, se nám nejednou stane, že předsevzetí porušíme. Takovýto „přestupek“ však neznamená, že máme ve svém osobním boji kapitulovat. Zas a znovu si musíme připomínat, proč chceme zhubnout, proč toužíme nadobro odložit cigarety… a opětovně se vracet na startovní čáru. Časem se nám určitě splnit sliby podaří!
Autor: Anna Ticháčková