Některé potraviny dokáží předcházet civilizačním chorobám a prodloužit tak lidský život. Řadíme je proto mezi takzvané „superpotraviny“. Pokud bychom je chtěli v přírodě snadno najít, klidně se můžeme řídit jejich barvou.
Žlutá, oranžová nebo červená – za tímto zbarvením stojí látky jménem karotenoidy (nejznámějším zástupcem této skupiny je beta-karoten), které nezáří jen svou barvou, ale také antioxidačními účinky. V těchto potravinách nejdeme vitaminy A, E, D a také důležitý vitamin C.
Co umí antioxidanty?
O příznivých účincích antioxidantů se v poslední době mluví často, co přesně však v našem těle dělají? Tyto látky dokáží vázat volné elektrony z takzvaných volných radikálů, které se jinak snaží připojit k atomům zdravých buněk, čímž je poškozují a urychlují naše stárnutí. Volným radikálům se můžeme vyhnout jen částečně třeba tím, že se nebudeme zbytečně vystavovat sluníčku, nebudeme kouřit a pít alkohol ve větším než přiměřeném množství. Úplně se jim však vyvarovat nelze – vznikají i během procesů, bez kterých se rozhodně neobejdeme, třeba při dýchání a trávení.
Oranžovou proti rakovině
Jeden pomeranč obsahuje 80 procent potřebné denní dávky vitaminu C. Právě tento vitamin patří mezi významné antioxidanty, zlepšuje imunitu buněk a umožňuje nám lépe bojovat s nemocemi. Chrání také před šedým zákalem a rakovinou plic. Citrusy našemu tělu dodávají i pektin, který snižuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu, a kyselinu listovou, jež je nezbytná pro zdravý vývoj nervového systému plodu.
Množství vitaminu C a beta-karotenu obsahuje také oranžová podzimní obryně dýně. Beta-karoten brání vzniku různých typů rakovinného bujení, stejně tak jako rozvoji kornatění tepen, tedy arterioskleróze. Dýňová semínka jsou pro změnu obzvlášť bohatým zdrojem zinku, nezbytného pro normální růst a vývoj, obranyschopnost a plodnost organismu. Kromě tohoto minerálu najdeme v semínku dýně také vitamin E, A, D, vitaminy skupiny B a minerály jako selen, draslík, vápník, fosfor, hořčík, měď, mangan, železo. Dýňová semínka jsou rovněž zdrojem nenasycených mastných kyselin, přírodní hormonálně účinné látky kukurbitolu, který pomáhá při potížích s prostatou, a dalších látek zpomalujících stárnutí. Oleji, který se z těchto semen lisuje, se pro jeho účinky říká zelené zlato.
Rajčata naměkko, losos nadivoko
Rajčata slouží jako tonikum, které pomáhá trávicí soustavě a snižuje kyselost krve. Jejich tajnou zbraní je antioxidant lykopen, který společně s beta-karotenem účinně chrání proti volným radikálům. Rajčata snižují riziko rakoviny plic a žaludku, ale také slinivky, tlustého střeva, jícnu, úst, prsu a děložního čípku. Důležité je, že lykopen se z rajčat uvolňuje po tepelné úpravě – zatímco v rajčatovém pyré je ho ve 100 gramech 17 mg, ve stejném množství syrových rajčat jsou to pouhé tři miligramy. Pokud jste muž a dáte si více než dvakrát týdně rajskou omáčku či těstoviny s rajčatovým pyré (nebo cokoli jiného z vařených rajčat), sníží se u vás riziko rakoviny prostaty o 34 procent. Alespoň to tvrdí závěry studie vedené Harvard Medical School.
Poslední potravinou z oranžovo-červeného spektra, která vašemu zdraví prospěje, a dokonce se tentokrát nejedná o ovoce ani zeleninu, je losos. Tato ryba je bohatá na esenciální mastné kyseliny – takzvané omega 3, které pomáhají při prevenci kardiovaskulárních onemocnění, artritidě, zlepšují stav kůže a přispívají k hormonální a nervové rovnováze. Bohužel podobně jako u rajčat je i u lososa jedno ale. Je důležité, aby pocházel z volného lovu, nikoli z farmy, kde ho krmí obilím a barvivem, aby měl tu správnou „lososovou“ barvu, kterou divocí lososi získávají konzumací mořských korýšů.
Americká zpěvačka Mariah Carrey prý často drží dietu, při které jí pouze růžové potraviny – červené pomeranče, lososa, grepy a červenou řepu. Takové striktní omezení se dlouho vydržet nedá, ale pokud se karotenoidově vesele barevná jídla pravidelně objeví ve vašem jídelníčku, určitě vám to prospěje.