Osobní odpovědnosti nic nikoho nezbaví. Každý potenciální dlužník si musí uvědomit, jak závažným krokem je pořízení si úvěru a podpis smlouvy. Pokud něčemu nerozumí, neměl by podepisovat jakýkoliv dokument bez předchozí konzultace s nezávislým odborníkem. Konec konců – důsledky chybných kroků ponese na svých bedrech především on sám.
V přímém kontrastu s osobní odpovědností každého však stojí fakt, že někteří spotřebitelé patřičné finančně-právní povědomí nemají ani v základním rozsahu. A stát by měl pamatovat na všechny občany.
Protože za kritickou situaci, do níž se nezřídka dostanou, nemohou vždy tak úplně sami. Jistá skupina podnikatelů informační asymetrie bezezbytku využívá a své zákazníky doslova odírá. Na tuto situaci by měl reagovat i stát a snažit se o zlepšení informovanosti spotřebitelů o jejich právech.
V této souvislosti by jistě bylo možné pokusit se upravit zákonnou podobu trestného činu lichvy tak, aby ji bylo možné lépe aplikovat v běžném životě. Hlavními příčinami chování jednotlivců, které vede k předlužování a osobním krachům a tragédiím jsou nedostatečná informovanost, neznalost problematiky a lehkovážnost – však nějak bylo, nějak bude. V kritických situacích jednáme totiž krátkozrace. Část obyvatel, často na hranici bídy, si naivně myslí, že když nic nemá, nic si na nich nikdo nevezme. Bohužel to není pravdou, protože český právní řád umožňuje exekuci sociálních dávek, resp. části z nich (např. rodičovského příspěvku). Proto některé firmy půjčují peníze a nestarají se o to, zda je dlužník schopen splácet. Jsou tak zbaveny jakéhokoliv rizika úvěrování osob, které nemohou dluhy řádně splácet, a půjčování peněz se pro ně stává zlatým dolem. Ve finančních kruzích pro takovou situaci používají označení „trvale udržitelný dluh.
Míněny jsou tím takové okolnosti, za nichž dlužník svými splátkami pokrývá jenom úroky a případné sankční úroky a jiné penále, avšak nemá na to, aby umořoval úvěr samotný – a splácet tedy může do nekonečna. Příměr, jenž používá Člověk v tísni v rámci své kampaně, podle kterého lichváři stahují své dlužníky z kůže, tedy není nikterak nadsazený.
Ač exekuce sociálních dávek nenabízí horentní sumy v měsíčním úhrnu, většinou postačí právě na to, aby dluh „trvale udržovala. A splácení, které je realizováno touto formou může trvat několik let, někdy dokonce doživotně. Potom i pár stokorun měsíčně může generovat velice slušné příjmy. Otevírají se tak dveře k financování potřeb toxikomanů, lidí bez práce a bez jakékoliv perspektivy budoucího zaměstnání, invalidních spoluobčanů, lidí důchodového věku atd. Ve své podstatě však dluh neničí jenom je samotné. Prostřednictvím exekuovaných dávek, jež pocházejí z daňového výtěžku, nechtěně „sponzoruje lichváře celá česká populace.
Zdroj: Slabikář finanční gramotnosti – Vydalo nakladatelství COFET, a. s. v Praze roku 2011 díky laskavému přispění Československé obchodní banky, a. s. za spolupráce NNO FINANČNÍ GRAMOTNOST, o. p. s.
Slabikář můžete objednat ZDE.