V hotovosti platíme v případech, kdy je bezhotovostní platba neproveditelná nebo neúčelná (např. drobné nákupy zboží v obchodě). Hotově můžeme zpravidla platit okamžitě bez dodatečných nákladů. Jakákoliv jiná platba sebou vždy nese určité dodatečné náklady a úsilí, abychom ji mohli uskutečnit (např. založení účtu v bance, pořízení platební karty apod.).

V podnikatelském styku se používá hotovostní placení výjimečně. Od roku 2004 musí být platby větších částek (nad 15.000 EUR a pro tuzemské platby ekvivalent v Kč podle aktuálního úředního kurzu) podle zákona prováděny bezhotovostní formou.

Poštovní poukázky se při hotovostních platbách používají často při platbách mezi podnikatelskými subjekty a obyvatelstvem. Placení zprostředkuje Česká pošta, s. p. Používají se různé druhy podle poštovních předpisů:

Poštovní poukázka typu A je určena pro zaslání peněz v hotovosti na účet v tuzemské bance a je nejlevnější. Pro vložení peněz v hotovosti a na účet v tuzemské bance, kde má však majitel bankovního účtu s Českou poštou uzavřenou smlouvu o používání platebních dokladů V., je určena poštovní poukázka A – doklad V. V tomto případě cenu za službu již neplatí odesílatel, ale majitel účtu bezhotovostním převodem na základě faktury vystavené poštou.

Poštovní poukázka typu A – Daňová složenka slouží pro úhradu peněz v hotovosti s cílem zaplatit vybrané druhy daní na bankovní účty finančních a celních úřadů. Pro bezhotovostní zaslání peněz z bankovního účtu a výplatu příjemci v hotovosti se používá poukázka typu B, kterou je možné podat písemnou nebo datovou formou (zaslání dat pomocí internetu nebo předání diskety). Při zasílání peněz v hotovosti na soukromou adresu a následný výběr v hotovosti můžete použít poukázky typu C a D. Rozdíl mezi nimi je v urgentnosti a ceně, přičemž poukázka D převede peníze do jednoho pracovního dne a u poukázky C si může odesílatel zvolit výplatu částky v rozmezí 1030 dnů.

Česká pošta poskytuje také službu SIPO (sdružené inkasní platby obyvatelstva), která slouží k inkasování pravidelně se opakujícím platbám domácnosti, a to v rámci jedné platby za jeden účtovní poplatek, nikoli jednotlivě.

Platby mohou být různého charakteru:

  • nájemné,
  • energie,
  • telefon,
  • předplatné novin a časopisů,
  • koncesionářské poplatky (rozhlas, televize),
  • odvoz odpadu, vodné, nebo
  • stavební spoření či penzijní připojištění.

Platbu SIPO lze uskutečnit:

  • jednorázovým příkazem k úhradě,
  • bezhotovostně inkasem z účtu,
  • hotově u přepážky na poště,
  • u doručovatele.

Zdroj: Slabikář finanční gramotnosti – Vydalo nakladatelství COFET, a. s. v Praze roku 2011 díky laskavému přispění Československé obchodní banky, a. s. za spolupráce NNO FINANČNÍ GRAMOTNOST, o. p. s.

Slabikář můžete objednat ZDE.