Dnes to však muži s dáváním květů nemají dvakrát jednoduché, tak nějak se totiž rozšířil náhled, podle kterého květy = nevěra, nebo v lepším případě spáchaný prohřešek v minulosti či výhledově.
Snaha udělat radost tak mnohdy může vyjít muže pěkně draho. A to i přesto, že některé hypermarkety zpříjemňují stání ve frontě před pokladnami poutači, které lákají koupit květy dnešním oslavencům, a rovnou je umožněno si ze stojanů vhodnou kytici vybrat.
Nechat se zlákat se však nemusí vyplatit, ani slaví-li polovička právě svátek. Zkřížit plány muži gentlemanovi totiž může věda, dnes již sice spíš pro pamětníky, nicméně čas od času oprášena v různých magazínech či na internetu, a to květomluva.
I kdyby pro úspěch svého romantického tažení byl gentleman ochoten nastudovat výklady vztahující se k jednotlivým květům, zřejmě by skončil s bolestí hlavy, neb co magazín, to trochu jiný výklad. A hlava by pak zřejmě bolela i nás. Protože třeba takové kapradí, spíš než ,,zamiloval jsem se do tebe na první pohled“ říká na první pohled – ,,natrhal jsem ti, co mi přišlo v lese první pod ruku“.
Naopak krásných oranžových lilií nebo žíhaných karafiátů bychom se pak mohly dočkat až při rozchodu, neboť podle květomluvnických příruček mluví, o nelásce a odmítnutí.
Není proto na škodu si věci ohledně květin ujasnit předem, aby naše polovička nemusela po hamletovsku tápat, zda květ ano či nikoliv, a ještě jaký…
Žaneta Pixová