Poradíme vám pár tipů, jak donutit ty malé i větší, aby udržovaly dětský pokoj v obyvatelném stavua vás to nestálo moře času a kyblík nervů.
Nepropásnout tvárnost duše
Samozřejmě, k pořádku snáze dovedeme malé děti, kterým prostě trpělivě vštípíme základní návyky. Naučíme je, že před spaním je třeba rozkrámované hračky uklidit, sundané oblečení nenecháme ležet na zemi a podobně. Jak dítka rostou, klademe na ně postupně větší odpovědnost za úklid a svěřujeme jim „důležitější úkoly“.
Cesta k úspěchu je u dětí do zhruba 12 let věku v pochvale. Úklid je pro dospělé samozřejmostí, menší špunty ale nadchne, když za otření dětského stolu a ustlání postele dostanou pusu a velké objetí místo hořkého „No to ti to trvalo,“.
Pokuste se vyhnout tomu, že budete za dítě uklízet, aby to bylo hotové rychleji nebo lépe. Nechte to zkrátka na něm, případně pomožte jen, pokud na některý úkol samo nestačí.
Vhodný dětský nábytek usnadní úklid
Vybavení pokoje může výrazně ovlivnit to, jak snadno se v něm bude dětem udržovat pořádek. Nezáleží na tom, zda jako úložný prostor zvolíte látkové boxy nebo jen dostatek šuplíku a dětský nábytek z masivu. Hlavní je, aby nejoblíbenější hračky byly po ruce, stejně tak oblečení pro denní potřebu.
Trochu starší děti jistě ocení němého sluhu. Oblečení, které ještě není zralé na praní, se nebude válet po zemi nebo okupovat křeslo, ale bude mít své pevné místo.
Jak na ty větší
Pokud úklid bojkotují vaši puberťáci, sami brzo pochopíte, že zákazy fungují pouze krátkodobě. Náctiletí by si primárně měli uvědomovat hodnotu věcí. Pokud si kvůli vlastní nepořádnosti zničí slečna nové tričko, měla by si na nové vydělat sama nebo se o něj, v případě mladších 16 let, alespoň nějak zasloužit.