jednu ze zásadních rolí.
Svůj nonverbální projev byste rozhodně neměli podceňovat, a obzvlášť během vstupního pohovoru byste se měli snažit dostat jej pod kontrolu. Protože – i když si to možná ani neuvědomujete – řeč vašeho těla může vašemu potenciálnímu zaměstnavateli mnohé prozradit.
Na co si tedy dát pozor?
Během pohovoru určitě neseďte na okraji židle ani se na židli nehoupejte. Posaďte se na celou plochu židle, obě nohy byste měli mít přitom na zemi, a mírně se nakloňte k personalistovi. Snažte se celou dobu působit příjemným dojmem, proto se nezapomeňte ani zlehka usmívat.
Důležitým a často podceňovaným faktorem je také oční kontakt. Pokud o sobě chcete během přijímacího pohovoru vytvořit dobrý dojem, rozhodně se během rozhovoru s personalistou nedívejte do země nebo na protější stěnu, snažte se mu dívat do očí. Pokud je v místnosti, kde pohovor probíhá, více lidí, udržujte oční kontakt se všemi – ideálně vždy s tím, kdo zrovna hovoří.
Co může vašeho potenciálního zaměstnavatele během přijímacího pohovoru odradit? Když budete sedět se svěšenými rameny, vysílat defenzivní signály překříženýma rukama a nohama, žvýkat, máchat kolem sebe rukama, okusovat si nehty nebo si hrát s vlasy.
Alena Klimková