O podobných názorech by se dalo mluvit dlouze. Důvodem aktuálnosti tohoto tématu je fakt, že jistý druh diskriminace stále přetrvává.

Většinou to ovšem dopadá tak, že od toho dávají všichni ruce pryč. Proč? To zůstává stále nezodpovězeno. Ženy jsou odměňovány za svou práci podstatně méně než muži. Napadá vás nějaký důvod, proč tomu tak je? Proč by měla žena vydělávat méně než její kolega, když oba dělají v podstatě stejnou dobu a stejnou práci? A pokud se žena ozve, má pravdu? Nebo rozdíly skutečně existují, a rozdílné odměňování za vykonanou práci je podloženo nějakými objektivními důvody?

Ač se to může zdát být neuvěřitelné, čísla mluví jasně! Čím vyšší má žena vzdělání, tím více je znevýhodňována proti mužům, a tím více se rozdíly mezi jejich příjmy zvyšují! S přibývajícím věkem se rozdíly v odměňování za vykonanou práci mírně snižují. Ale i v předdůchodovém věku jsou opět ve větší nevýhodě vysokoškolačky. Jejich plat dosahuje pouze 75% platu mužů s vysokoškolským vzděláním před důchodem. Plat žen s maturitou v předdůchodovém věku činí až 90% platu mužů s maturitou. Tento výzkum tak přinesl velice zajímavý poznatek – čím víc se žena vzdělává, tím více je oprati mužům znevýhodňována!

Proč rozdíly?

Zodpovědět takovou otázku není ani trochu jednoduché. Ovšem snaží se o to mnoho lidí. Skoro ve všech odvětvích hospodářství jsou u nás ženy ve stejných nebo snadno srovnatelných profesích odměňovány za práci hůře než muži. Tento výsledek přinesly všechny provedené průzkumu, které se zaměřily na postavení žen ve společnosti. Průzkumy ovšem berou v úvahu pouze průměrné hodnoty, které ne vždy zohledňují jednotlivé problémy a konkrétní postavení každého jedince.

Plat žen v roce 1998 představoval pouze 74% platu mužů. Žena na stejné pozici tak vydělala v průměru méně až o 3 800 korun nežli muži. Přesto nezoufejte dámy, je tu také jedna relativně dobrá zpráva – tyto rozdíly mezi muži a ženami se v České republice snižují! Rok 2004 byl pro většinu žen „lepším“, protože si mohli vydělat již „jen“ o 19% méně nežli muži (2 800 korun).

Zoufat si sice nemusíme, ale jásat je také předčasné! Problém rozdílného odměňování žen je obvykle chápán jako jistá přetrvávající forma diskriminace. Zaměstnanci se hájí faktem, že výše mzdy nebo platu reaguje na celkovou situaci na trhu práce a především pak na rizikové zaměstnání určitých skupin zaměstnanců. Skutečnou záminkou pro zaměstnavatele je, ale fakt, že zejména pak mladé ženy mají dlouhé mateřské dovolené, pak je tu také hrozba případné nemocnosti dětí. Zaměstnavatelé se dále brání tím, že muži jsou ochotnější k přesčasům a k dalším pracím v rámci zaměstnání nebo profese, což samozřejmě znamená i další finanční ohodnocení.

Dobrou zprávou je také postupné zvyšování zaměstnanosti žen a to nejen v České republice, ale dokonce v celé Evropské unii. Přesto panuje zvláštní druh vnímání ženského přístupu k zaměstnání. Nicméně tyto názory, že žena patří k plotně, ustupují do pozadí. Ale divili byste se dámy, kolik mužů tento názor stále ještě zastává! Velký důraz je teď od zaměstnavatelů kladen na kvalitu vzdělání a schopnosti uchazečů o zaměstnání. Důležitým faktem je také velký počet žen v domácnostech, které celkovou zaměstnanost žen na úkor mužů snižují.

Evropský soudní dvůr dal „požehnání“!

Říkáte, že zcela nerozumíte? Evropský soudní dvůr dal požehnání všem zaměstnavatelům – bylo řečeno, že muže a ženy lze odměňovat odlišně a to zcela v souladu se zákony. Podmínkou je, že muži odpracovali více let. Stejná pozice nebo funkce ještě neznamená, že ženy a muž musí mít stejný plat – vyřkl Evropský soudní dvůr. Zaměstnavatel může také zohlednit to, jak dlouho v určitém oboru nebo firmě zaměstnanec pracuje. Hlavním problém však je, že ženy většinou odcházejí na mateřskou , takže nemají stejné možnosti získat zkušenosti a praxi jako muži.

Jak jsou na tom další evropské země?

V ostatních evropský zemích se rozdíly mezi průměrnými platy žen a mužů nijak dramaticky nesnižují na rozdíl od České republiky. Ženy v zemích EU vydělávají téměř stále o 15% méně nežli muži na srovnatelných nebo stejných pozicích. I přesto, že je tento rozdíl oproti České republice stále menší, pravdou zůstává, že trend postupného dohánění mužských platů hovoří jasně v náš prospěch.

V Evropské unii se najdou i výjimky, a to v případech, kdy se do této oblasti zainteresoval stát. Za zmínku jistě stojí, že v Portugalsku vydělávají ženy, které pracují ve veřejném sektoru, více než muži o téměř 8%. Obdobně je tomu i v Itálii, kde ženy vydělávají o 1% více než muži ve veřejné správě. Tyto země usilují o to, aby soukromý sektor začal zvýhodňoval ženy v pracovním procesu. Odstrašujícím příkladem je Korea či Švýcarsko, kde dosahuje průměrný plat ženy pouze 51% platu mužů.