na schůzku s významným klientem.
Ovšem už teď začínáte trpět pocity úzkosti, nervozity a napětí. Jak ale trémě předcházet nebo ji alespoň utlumit, aby vás příliš nepoškodila v očích druhých?
Tréma je jednou z iracionálních emocí, se kterou se podle statistik alespoň jednou v životě setkalo na 90 procent lidí. V případě, že máte zrovna trému, trpíte pocitem nejistoty a strachu, že v dané situaci jednoduše neobstojíte, a navíc nedosáhnete mety, kterou jste si vytyčila. K dalším projevům trémy může patřit i nevolnost, sucho v ústech, červený ruměnec na tváři, zrychlený tlukot srdce, chraplavý hlas nebo stažený žaludek.
Máte strach, že při pracovní prezentaci nebo na schůzce s klientem neobstojíte? Nemějte hned černé myšlenky. Tréma by měla ustoupit hned na začátku a po ní by měl na řadu přijít tzv. zdravý stres, který vás dokáže vybičovat k vyššímu výkonu. Pokud se vás ale bude tréma dále držet zuby nehty, mohou vás zachránit tzv. antistresová cvičení, díky nimž se budete moci zklidnit, a vydat tak ze sebe v dané situaci maximum.
V prvé řadě, pokud víte, že vás čeká důležitá prezentace nebo schůzka, měla byste se předem dostatečně připravit, dodá vám to tolik potřebný klid a jistotu. V dané situaci se pak snažte plně soustředit na to, co říkáte.
Aby tréma ustoupila, snažte se během svého vystoupení pomalu, klidně a pravidelně dýchat. Rytmické dýchání vás psychicky uvolní a také zabrání fyzickým projevům paniky. Zkuste využít i tzv. vzpomínkovou techniku. Abyste se uklidnila, vzpomeňte si třeba na místo, kde je vám dobře.
Alena Klimková