Světelné promítačky na domech. Ledová koule u lesa, která se dostala do hlavních zpráv, a nikdo nevěděl, o co se jedná. Nebo reklama na chodnících, za které by se možná (ne) mělo platit.

Výš uvedené příklady jsou typickými zástupci nového trendu v marketingu – tzv. Guerilla marketingu. Guerilla v překladu znamená partyzán a jejím hlavním úkolem je šokovat, ohromit, zaujmout a především zůstat v paměti.

Po vzoru partyzánů jsou tak akční i formy. Ty jsou stejně extravagantní, jako je obvykle i hlavní myšlenka propagace. Třeba u zmíněné ledové koule, za kterou nakonec jak se ukázalo, stála reklama na Jägermeister, bylo hlavním účelem vzbudit polemiky a rozproudit zájem.

Jinou strategii volily reklamy na chodnících, které se po vzoru partyzánů snažily vyburcovat okolí naznat, že placení určitých věcí je nesmysl. Za reklamou tehdy stála M-bank a na pranýři byly nepopulární bankovní poplatky.

Guerilla často sahá i k různým netradičním způsobům prezentace, živým reklamám, letadlům, originální poutačům, které jsou voleny ad hoc, což podobně jako v právu znamená ,,pro tento případ“, tj. účelově, nikoliv pro průběžnou prezentaci jako jiné způsoby propagace.

Základem je kvalitní nápad, který potřebuje ale stejně kvalitní zpracování. Obvykle se skládá z takzvaného guerilla ataku, čímž je míněna jednorázová akce a následného přikládání pod kotel, kdy se o akci mluví, diskutuje, případně se na ni navazuje.

Podobný způsob reklamy volí, jak velké firmy, tak i ty menší, které nemají prostředky na velkou reklamní kampaň nebo časově i finančně náročné postupné získávání trhu, ale volí agresivnější strategii, jež je založena na originalitě a často i minimu vložených finančních prostředků. Profit z ní však může být mnohem větší než z kampaní obvyklých.

Žaneta Pixová