a mít přece jen o poznání vyšší plat. Navíc by se do ciziny ani nemusel stěhovat, protože dojezdová vzdálenost je někdy menší, než třeba do některých českých velkoměst.

Vzhledem k tomu, že úřední bariéry, které by nám bránily pracovat nebo žít v jakémkoliv státu Evropské unie, padly dnem 1. května 2011, kdy skončila existence přechodných opatření, kterými některé země chránily svůj trh, můžeme nyní své pracovní uplatnění hledat bez potíží i u našich sousedů.

To bez potíží je samozřejmě v uvozovkách, protože bariéra, kterou je pro mnohé cizí jazyk, není také malou překážkou, stejně jako neznalost místních podmínek, nebo vůbec potíže se sháněním volných míst.

Právě pro zmírnění těchto dalších potíží vznikl projekt EURES, který v sobě zahrnuje několik služeb, majících napomoci s mobilitou v rámci Evropské unie, Švýcarska, a Norska, Islandu a Lichtenštejnska.

Přes portál EURES přístupného přes stránky úřadu práce můžeme vyhledávat konkrétní informace o jednotlivých zúčastněných zemích, ať již co se týká jejich podmínek pro běžných občanský život, tak pro ten pracovní či podnikatelský.

Portál EURES je také přímým vyhledávačem volných míst v daných zemích, a to jak pozic na hlavní pracovní poměr, tak třeba spolupráce na IČO, nebo sezónních prací, které převládají, zvlášť v hojně navštěvovaných letoviscích.

 

Žaneta Pixová