Přečtěte si několik rad, kdy, na čem a kde začít lyžovat s nejmenšími.
Milujete brázdit upravené svahy alpských středisek, opalovat se na lehátku s horkým glühweinem v ruce a skotačit do noci v apreski. A pak se vám narodí miminko a rázem se všechno točí někde jinde než na horách. Pokud ale plánujete si co nejdříve užít tuhle parádu znovu, dobře rozmyslete, jak začít dítě učit lyžovat, abyste Vy nepřišla o nervy a Vaše malé nemělo až do puberty z lyžování noční můry.
Kdy začít?
Obecně se doporučuje začít trénovat mezi 3. a 4. rokem věku. Záleží ale velmi na celkové konstituci dítěte a psychomotorické vyzrálosti. Křehoučké malé víly lyžáky sotva unesou, silní jedinci zase nemusí ještě chápat, co po nich vůbec chcete.
Zejména jde o balanční schopnosti dítěte a i ty se vyvíjí velmi individuálně. Malou pomůckou nebo testem může být klouzání na ledě. Pokud si Vaše děcko tuhle aktivitu oblíbí, můžete zkusit vyrazit na svah.
U malých dětí platí bohužel pravidlo jednoletky, tzn., že výbavu pořizujete na jednu, maximálně dvě sezony. Dobře si tedy rozmyslete, zda investovat peníze do koupě nebo jen zapůjčení výbavy. Dobré půjčovny Vám půjčí celý komplet na rok za cenu, která je mnohdy o dost nižší než zakoupení nových lyží.
Nejmenší lyže (70-90 cm) většinou neřeší příliš funkční náročnost, jde hlavně o jejich váhu (měly by být co nejlehčí) a i o vzhled, aby bylo dítě motivováno na svah vyrazit. Dobrá zpráva je, že většina výrobců na tenhle aspekt nezapomíná. První lyže by měly být cca. o 20 cm kratší než je výška dítěte.
O co levnější bude nákup lyží, rozhodně byste měla zainvestovat do dobrého oblečení pro mrně. Na prvních hodinách lyžování dítě pohybu až tolik mít nebude, proto je velmi důležité, aby mu nebyla zima: na ručičky, nohy i na tělo. Promrzlé batole budete nejen pár dnů léčit, ale i těžko dostávat znovu na svah. Důležité je vrstvení kvalitních funkčních materiálů.
Kam vyjet?
Další dobrou zprávou je, že většina horských středisek na dětičky na lyžích myslí. Nabízí zábavné dětské parky s různými kolotoči, pohyblivými koberci a armádou vyškolených usměvavých instruktorů, kteří se o Vaše malé postarají. Zkušenosti praví, že dítě bude určitě více vnímat a poslouchat „cizího“ instruktora než rodiče. Vy si tak můžete aspoň hodinku nerušeně zajezdit.
Zvolte raději menší střediska, kde je jednak menší koncentrace lyžařů-(sebe)vrahů, ale hlavně oceníte osobnější přístup a nižší ceny. Například šumavský Ski areál Kašperky nebo Lyžařský areál Zadov potěší zábavným dětským parkem, dětskou hernou i baby sittingem. Obě střediska mají vlastní půjčovnu lyží i dětskou školičku.
Zimní dovolená nejen o lyžování
A v neposlední řadě doporučujeme důkladný výběr ubytování; v této souvislosti je již zavedený pojem baby friendly hotel/penzion. Značí místo, kde nebudou Vaše děti rušit a otravovat, naopak, svým vybavením a zaměřením jdou vstříc Vašim požadavkům.
„Penzion pro rodiny s dětmi by měl nabízet především zábavu pro děti a zázemí pro rodiče. Děti ocení dětskou hernu nebo koutek, zásobu dětských her a DVD. Rodiče uvítají, pokud budou mít k dispozici dětské postýlky, nočníky, rychlovarné konvice nebo ledničky. Samozřejmostí by měla být i dětská menu,“vysvětluje Kateřina Stryková ze šumavského baby friendly penzionu Baurů Dvůr. „Děti budou mít o zábavu postaráno a rodiče o starost méně. Podle mne nejdůležitější ale je přístup personálu: musíte cítit, že Vy i Vaše malé jste vítáni a ne na obtíž.“