Rázný krok, který by posunul české školství zase o kousek dál a zvýšil prestiž středních škol. Zůstalo pouze u přání.
Josef Dobeš svojí funkci po řadě blamáží nedokázal do kýženého termínu uhájit a nový ministr Petr Fiala, který ve středu nastoupil do funkce, je pochopitelně z obliga. Na něj čeká stejná výzva zase za rok.
Doufejme, že to pořád bude ještě on, kdo si bude lámat v květnu 2013 hlavu nad oříškem státních maturit.
Přípravné kroky k reformě maturit zahájilo ministerstvo školství již koncem 90. let. Generálka se uskutečnila v roce 2010, loni už se státní maturita uskutečnila naostro, ale v přechodně omezeném modelu. Ve středu 2. května 2012 zasedlo na 103 000 studentů k maturitním testům z češtiny a odstartovalo tak jejich druhý ročník.
Podle odhadů má vyjít na 207 milionů korun. Předraženost a byrokratickou náročnost maturitám vytýkali nejen odborníci na nedávném veřejném slyšení v Senátu, ale také ve svých závěrech Nejvyšší kontrolní úřad.
Skoro se poslední dobou zdá, že oblíbená otázka „za kolik“, kladená vždy v maturitním období za účelem zjištění, jak dobře dotyčný student prošel zkouškou dospělosti, se vymkla a směřuje už pouze na získání informace, za kolik peněz současné ministerstvo školství dokáže nové státní maturity uspořádat.
Dalším často probíraným tématem státních maturit je úspěšnost. Pomiňme, že úspěšnost jejich zajištění letos nabrala velkou kaňku už den před jejich zahájením, když spadl server zajišťující cvičné testy a zaměřme se na úspěšnost provedení u studentů. U státních maturit v minulém roce propadlo 14,4 procenta studentů, v předchozích letech se neúspěšnost pohybovala kolem 2,5 procenta.
Čísla letošních propadlíků zatím nejsou známá, ale dobré je, že, nebudou muset opakovat celou maturitu z daného předmětu, ale pouze tu část, v níž neuspěly, tedy třeba jen test nebo písemku. Kterou z položek si podobným způsobem asi odškrtne ze svého úkolu Ministerstvo školství?