Na piráty silnic, uprchlé klokany volně se potulující u krajnice, zvlněnou dálnici nebo na nekonečné dopravní zácpy. Především dlouhé úseky silnic proměněné v gigantická parkoviště u nás mají dlouho tradici.

Lidem cestujícím ve svých vozech za vytyčeným cílem se tak ve středu 23. 5. mohlo přihodit, že byť měli pocit, že jejich každodenní program nedoznává změn, stali se účastníky protestní jízdy zemědělců za zrušení daňových úlev.

Ten den totiž zemědělci na protest proti zrušení daňových úlev u nafty a zdanění vína blokovali na řadě míst dopravu. Přes 2000 vozidel asi dvě hodiny brzdilo provoz celkem na 200 trasách ve 12 krajích Česka.

Účast byla větší, než organizátoři očekávali a  na poslední chvíli se k protestům připojila řada zemědělců, kteří dopředu účast neavizovali. Například na Břeclavsku došlo ke stoprocentnímu nárůstu množství techniky.

Není tedy divu, že se zemědělci, kteří na řadě míst způsobili pomalou jízdou kolony, setkali s rozhořčením některých řidičů. Větším komplikacím ovšem zabránilo včasné avizování stávky ze strany zemědělců a jednání s policií.

V současné době mají čeští farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení „zelené nafty“ by platili téměř o 12 korun za litr více než rakouští zemědělci a o 9 korun více než Poláci. Ročně by tak přišli zhruba o 1,8 miliardy korun.

V případě zrušení „zelené nafty“ by Česko se Slovenskem byly jediné dvě země v Evropské unii, kde by podobnou úlevu farmáři neměli. Podle Agrární komory může očekávaný pokles zemědělské výroby vést k růstu cen potravin v tuzemsku. Podle vlády by se řešením mohlo ukázat jednání s  Asociací soukromého zemědělství. Ta hájí zájmy menších rodinných farem, které jsou v Česku v menšině a středeční protestní akce se nezúčastnila.