Pak vás nepochybně zajímá forma odměňování, i to, zda je na danou činnost potřeba živnostenský list.

S honoráři do novin a časopisů pro velká vydavatelství, stavějící především na tištěné formě, je to poměrně jednoduché. S externími přispěvateli obvykle neuzavírají žádné smlouvy a odměňují je pouze za uveřejněné články, formou autorských honorářů.

Trochu nevýhodou je, že přispěvatel většinou dopředu neví, kolik za daný článek dostane, což záleží na posouzení šéfredaktora a také finančních možnostech novin. Takže jako příjem je to poměrně nejistý přivýdělek.

Pokud honoráře od jednoho vydavatelství nepřekročí za jeden kalendářní měsíc 7 tisíc, daní je samo vydavatelství automaticky srážkovou daní ve výši 15%. Tyto honoráře pak již nemáme povinnost uvádět v daňovém přiznání a k činnosti nepotřebujeme být hlášeni jako podnikatelé.

U honorářů nad 7 tisíc se již jedná o samostatnou výdělečnou činnost, a i když na ni nepotřebujeme živnostenský list, protože podobně jako pracovníci v zemědělství, advokáti nebo daňový poradci, patří autorská činnost ke specifické oblasti podnikání, musíme se nahlásit na sociální správě, zdravotní pojišťovně a finančním úřadu jako osoba samostatně výdělečně činná.

Činnost je v některých případech hodnocena jako podnikání na vedlejší činnost (při zaměstnání, studia aj.), kdy v prvním roce podnikání nejsme povinni odvádět minimální zálohy na pojistné jako při podnikání na hlavní činnost.

 

Žaneta Pixová