Saské městečko Bad Schandau leží pár kilometrů za Děčínem v lokalitě zvané Saské Švýcarsko. Jak název napovídá, jedná se o lázně, které jsou nejstarší v Sasku vůbec. Vždyť léčivý pramen zde objevili již v 18. století. Nejvíce jej proslavil, ale o století později Dr. Sebastian Kneipp, jehož metoda hydroterapie se používá dodnes a chodníčky s jeho jménem se nachází ve většině lázní. Dnes mohou turisté užívat pohodlí termálního komplexu „Toskana Therme“. Celý areál prošel po povodních důkladnou rekonstrukcí a před sedmi lety se znovu otevřel veřejnosti.
Auto můžete nechat v garáži
Bad Schandau je dobře dostupný vlakem. Přípoje jezdí, jak z Děčína, tak z Ústí nad Labem v pravidelných intervalech. Koleje protínají velice zajímavou krajinu, která má zvláštní, až trochu tajemný nádech. Ostatně většina pasažérů fascinovaně hledí z oken vagónu. Staničky zdobí poetické názvy a stejně poeticky působí staré domy podél trati. Jízda přináší zážitek sám o sobě, který umocňuje příjemný průvodčí a nebývale komfortní interiér vozu.
Nádraží v Bad Schandau je na první pohled mile staromilské, kromě moderních nástupišť, a nestojí ve městě, nýbrž na opačném břehu. Obě části protíná romanticky řeka Labe, která dotváří hezkou scenérii. Na druhou stranu může nastolit otázku, jak se vlastně dostat k protějšímu cíli. Nicméně stačí pohlédnout dolů, sejít pár schodů pod nádražní budovu a postavit se na dřevěné molo, kam pravidelně připlouvá přívoz. Funguje celoročně a jízdní řád visí na informační tabuli. Cestu loďkou zvládne i ten, kdo trpí mořskou nemocí.
Po zhruba deseti minutách pak návštěvníci vystoupí prakticky vedle Toskana Therme. Centrum lázní tvoří malé náměstíčko, hotely a pár obchodů. Na procházku stačí čtvrt hodina, včetně nákupu suvenýrů.
Termální koupele
Objekt Toskana Therme nepřehlédnete. Na břehu Labe vypadá takřka nepatřičně a zvláštně se mísí s tradičními stavbami. Každopádně poskytuje dostatek prostoru, aby v jeho útrobách našli zájemci rozptýlení a oddych. Většina reklamních letáčků láká na ojedinělý bazén se slanou vodou (vybavený technologií Liquid sound) a vypouklým stropem připomínajícím planetárium, na který se promítají různé obrazce. Slaná voda však po chvíli dost štípe a navíc se velice těžko relaxuje v davu lidí. Naštěstí Toskana disponuje ještě dalšími lákadly.
Ostatní bazény v budově nabízí termální vodu s drobnými rozdíly teploty (průměrně okolo 33 stupňů), nechybí zde oblíbené kolečko- tzv. proudící kanál. Do Toskany mohou i děti, které nejvíce ocení šestnáctimetrový bazén se skluzavkou. Jinak se jedná o poměrně standardní nabídku, až na venkovní bazén s nádherným výhledem na Labe.
Prostory věnované fandům saunování zabírají přes 700 m² plochy. Těm vnitřním vévodí obrovská vířivka lemovaná místnostmi se saunami. Vedle finské klasiky se nabízí třeba bylinková sauna, turecká potní lázeň, nebo příjemné laconium s teplotou okolo padesáti stupňů. Projít se lze i Kneippovým potokem, nad nímž se klene miniaturní mostík. I sprchy tu mají neobvyklé. Můžete si v nich navolit třeba tropický liják a poté nechat tělo bičovat příslušnou intenzitou vody, což příjemně prokrví tělo. Unavené nohy jistě ocení koupel v keramických žlabech podél stěn. Jemné bublinky dokonale namasírují chodidla. Po této posile nastává čas prozkoumat i venkovní sruby. Zvláště ten s párou a obrovským fialovým solným kamenem řádně protáhne plíce a příjemně unaví. Následný odpočinek poskytnou lehátka v klidových zónách, třeba zrovna v patře nad saunami.
Pekárna na rohu
Po pár hodinách strávených v bazénech a saunách hodně vyhládne. A proto doporučuji ušetřit si pár minut a stavit se ve voňavé pekárně, která stojí na rohu náměstí. Několik stolků v ní vybízí k posezení a ochutnání dobrot z místní produkce. Usměvavé prodavačky ocení jakýkoliv pokus o to domluvit se německy a vyhoví každému přání. Dortíky se ve vitríně doslova lesknou a jemná tvarohová chuť zůstane dlouho na patře.
Autor: Martina Bittnerová