zvířatech či zahrnující živočišné složky, zřejmě už u pultů v drogeriích s barvami na vlasy zaváhal.

Většina konvenčních barev na vlasy totiž tuhle problematiku neřeší.

Známou přírodní alternativou k barvám na vlasy je henna. Její nevýhodou donedávna bylo, že byla spojována pouze s jedním barevným odstínem, který ne každého oslovil. Možností je také ponechat si původní barvu, ovšem v případě prokvétajících strání je obvykle nutkání k přebarvení silnější.

Dobrou zprávou je, že sortiment bio barev na vlasy se v poslední době značně rozrostl. K dispozici jsou různé barevné odstíny, od blond přelivů, různé škály hnědé, po rudé i černé barvy.

Setkáme se s barvami, složenými z pouhé henny a xanthan gumy (vstupní surovina je sója nebo kukuřice). Jiné zahrnují dále například pšeničné proteiny, jojobu, kurkumu, esenciální oleje, ořechy, nebo výtažky z čajovníku, rebarbory či červené řepy.

Tyto barvy jsou k vlasům šetrnější, nerozrušují vlasovou strukturu a vzniká na ně méně alergických reakcí. Navíc přirozeně zabraňují tvorbě lupů, posilují vlasové kořínky a napomáhají regeneraci vlasů. Neobsahují žádné syntetické látky, ropné produkty nebo suroviny z mrtvých živočichů jako většina konvenčních barev.

Navíc suroviny pro bio barvy pocházejí z velké části z ekologického zemědělství, případně volného sběru. Označeny jsou příslušným certifikátem pro bio kosmetiku a pečlivě hlídána u nich bývá přítomnost pesticidů a dalších nežádoucích látek.

Žaneta Pixová