Už jen jeho jméno má svůj osobitý půvab: Nenechává v klidu, kypí, šumí, bublá, pění… prostě ‒ burčí.

A jaký je? Slaďoučký, mírně opojný, výživný, zdravý, očišťující. Ano, takový je BURČÁK. Jeho „očišťující“ účinky, pokud jde o zažívací trakt, jsou obecně známé, ale znalci tvrdí, že burčák také posiluje imunitu, zkrášluje pleť, zvyšuje vitalitu, prospívá játrům, krevnímu oběhu i kvalitě vlasů a kdo ví, možná má prý na svědomí ještě další užitečné věci.

Burčáková sezóna je určitě ta nejkrásnější část podzimu. Přiblíží se září, zavoní první opadlé listí, a už je to tu. První přípravy. Demižony, vymyté raději několikrát, vyrovnané pěkně do řady, a špunty a trychtýře a lis a kádě a všechno ostatní. Po burčáku ještě není ani vidu, ani slechu, ještě je čas. To jen my, jeho ortodoxní vyznavači, už začínáme být celí netrpěliví, rozechvělí a ‒ mlsní.

Až budou hrozny sebrány, rozmačkány a vylisovány, pak teprve to vypukne. Budeme si hýčkat svůj vybraný vinný mošt a těšit se, až přestane být moštem a stane se burčákem. Budeme vyhlížet, kdy už konečně začne „burčet“ ‒ a to bude chvíle, kterou nesmíme propást. Vždyť trvá jen několik hodin!

Že jste to ještě nezkusili? Máte příležitost začít, třeba nejdřív tak trochu „na nečisto“: Kupte hodně vyzrálé hrozny a vylisujte je (možná doma nemáte vinný lis, tak prostě použijte klasický odšťavňovač nebo šťávu pěkně postaru proceďte přes plátýnko).

Potom moštem naplňte demižonek, přidejte vinné kvasinky a čekejte. Přitom demižonek sledujte, co chvíli povytahujte špuntík, kontrolujte barvu, „cvrkot“ a teplotu, až jednou s rozechvěním zjistíte, že hodina H je tady!

A když pak s velkou slávou svůj první burčák ochutnáte a hrdě nabídnete přátelům ‒ jste ztraceni. Od této chvíle už pro vás podzim nebude časem padajícího barevného listí, ne, ne. Bude to především čas podivuhodného bouřícího nápoje zvaného BURČÁK.

Autor: Eva Musilová