BPWCR tímto projektem již od roku 2010 společně přispívá k plnění Cílů udržitelného rozvoje i lokálních CSR cílů, které si společnosti nyní vytyčili pro svůj ESG reporting.
Stěžejní téma rovnosti odměňování, tzv. Gender pay gap (GPG), je ovšem jen špičkou ledovce a v celé “své kráse” se nám komplexní téma odhalí, až když se zeptáme PROČ GPG existuje? KDE vzniká? CO s tím máme dělat? JAK se s tímto stavem (ne)spokojit? KDO má být aktivní? A JAKÉ MAJÍ ŽENY ve společnosti POSTAVENÍ A SLOVO? Být vidět a slyšet je proto letošním podtitulem ročníku, který chce vnést do veřejného prostoru názory žen, které nejsou běžně slyšeny a respektovány. Proto se číslo vystupujících žen konference blíží k 85%.
Být vidět a slyšet značí, že je třeba si uvědomit nakolik je slyšet hlas žen a mužů, kterým jde o hlas žen i o posilování rovných příležitostí a diverzity. Zároveň si je potřeba uvědomit, že když nejsou viditelné ženy v různých profesních rolích, nejsou viditelné ani jejich zkušenosti, názory a témata, která mají potenciál rozvíjet celou společnost. Jak ale svou viditelnost a hlas systematicky posilovat a jak neodmítat příležitosti? Jak se o viditelnost a hlas žen starají firmy a proč je to dobré?
Živé diskusi konference bude v Clarion Congress Hotel Prague patřit pátek 31. března a zahájíme ji pozdravem zástupce generálního tajemníka OECD Ulrika Knudsena. Program svými zkušenostmi a životními příběhy obohatí významné ženy ze společností Mondelez International, Philip Morris, ČEZ, Raiffeisenbank, Mars, Microsoft, Danone nebo VMLY&R. Konkrétně uslyšíte na podiu hovořit novou, v ČR zatím neznámou tvář Kamilu Makhmoud, CFO & Member of the Management Board v Raiffeisenbank a až z Lausanne přiletí předat zkušenost jak se s ”women power” pracuje v zahraničí, Chief Diversity Officer at Philip Morris International Silke Muenster.
Svou osobní zkušenost přinese Generální ředitelka Mondelez International Ivana Tůmová, Managing Director CZ, SK and HU at Philip Morris International Andrea Gontkovičová, People lead v Mondelez International Lenka Nováková, Global VP International Logistics at AB Inbev Flavia Gomez Aragao a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Ve zcela jiné roli uvidíte generální ředitelku Adrianu Jahňákovou a Gabrielu Bechyňskou, Senior Manager Government & Public Affairs – EMEA ze společnosti LEGO, nebo HR ředitele TV Nova Mateje Šemšeje. Svou zkušenost představí také Daniela Hlaváčková, Marketingová ředitelka pro střední Evropu ve společnosti Mars a Iva Welker Managing Director VMLY&R.
Inspirace pro profesní i osobní rozvoj
Celá sobota 1. dubna 2023 se ponese v duchu ženské podpory, solidarity a sdílení zkušeností a networkingu s hashtagem #ženysobě. Více než 70 česky a anglicky mluvících žen v rolích mentorek povede hodinové diskuzní stoly na vybraná témata a to celkem pětkrát za den s hodinovými přestávkami. Tuto metodu vyvinula organizace pod názvem Speed mentoring a v současnosti naplňuje programy dalších eventů a organizací. Je to extrémně účinná metoda, která propojuje osobnosti všech oborů a věku a zkušenosti jsou předávány nejen směrem od mentorek k mentees, ale také mezi samotnými mentees a zpět k mentorkám. Tento win win diskuzní otevřený formát posiluje profesní vazby, slouží často jako přirozený assessment nástroj, nebo jako icebreaker pro navázání prvního kontaktu. Na tento den vysílají ženy z několika desítek firem a pochvalují si tu možnost zažít mezifiremní mentoring.
Setkat se a načerpat inspiraci a energii budete moci například od Jitky Hájkové IT Ředitelky CZ SK HU, Philip Morris a.s., Lucie Novákové People Lead Czech Bakery Cluster at Mondelēz International, Yvony Tošnerové členky představenstva Raiffeisen stavební spořitelny, Moniky Mošové členky představenstva a ředitelky pro strategii a řízení vztahů se zákazníky v ČEZ ICT Services, Mirky Čejkové, Zuzany André Talan, Group Account Director, VMLY&R, Barbory Jarošové Global Customer Experience Manager z AB Inbev, Michaely Prajerové P&C Manager, I&D Lead CZ,SK,HU Philip Morris, herečky, moderátorky a lektorky komunikace Simony Babčákové, Sophie Gaspard, Supply Chain Director in Mars, Hany Pavlíkové Senior Quality Manager CZ/SK, Danone a.s., Lenky Žlebkové, ředitelky KCP a mnoha dalších.
Pro doplnění networkingu Mentoringového Dne přidáváme FINdependence zónu, kde se budou moci ženy bavit o investicích a Wellbeing & Relax zónu, jejíž program nadyzajnovala Kateřina Zapletalová z Moseru.
Velkou poptávku po vzdělávání z/do regionů pokryje projekt Equal Pay Day 2.dubna online mentoringovým programem. Registrované ženy mohou absolvovat 2 onlinové bloky, které zahájí úvodní rozhovor s osobností a již nyní můžeme prozradit první hostku. Paní Yaa Peprah Amekudzi vede projekt Cocoa Life a připojí se na Zoom z Ghany. Zároveň pak povede jednu mentoringovou místnost v angličtině.
Ženy se mohou do dopoledního a odpoledního bloku připojit odkudkoliv a pracovat tak, jak jim to bude vyhovovat – třeba z pohodlí svého obýváku. „Online mentoring jsme si kvůli protiepidemickým omezením vyzkoušely již dvakrát a v roce 2022 navázal na tradiční program. Byla to pro nás velká výzva, byly jsme totiž zvyklé na unikátní atmosféru plnou vzájemného sdílení a podpory, což oceňují právě samotné účastnice. Nicméně průběh akce i následné reakce zúčastněných, nám ukázal, že i online formát dokáže předat pozitivní náboj, inspiraci a motivaci. Proto jsme se rozhodly ji letos do programu opět zahrnout,“ vysvětluje Lenka Šťastná, prezidentka pořádající organizace.
Equal Pay Day od roku 2010 pořádá veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR z.s., sdružující aktivní ženy, které chtějí dělat mnohem víc než jen byznys. Organizace je součástí mezinárodní sítě BPW International, jež působí již 92 let ve více než 100 zemích světa. Zakládající členkou organizace byla česká senátorka Františka Plamínková. V ČR tuto organizaci založila v roce 2010 Lenka Šťastná s vizí, že když se ženy spojí, dokážou neuvěřitelné věci.