terminálu, který musí obchodník mít, aby platbu takovou kartou mohl přijmout.

Karty tak dělíme na:

  • elektronické (např. Maestro),
  • embosované,
  • čipové,
  • hybridní.

Elektronickou platební kartou můžete platit pouze u obchodníka, který je napojen na elektronický platební terminál (POS, z angličtiny počáteční písmena Point of Sale – terminálová pokladna).

Embosovaná platební karta je opatřena vystouplým (embosovaným) reliéfním písmem a CVC nebo CVV kódem. Takovou platební kartu je možné nechat projet tzv. čtecím zařízením, kdy se na účtenku okopírují obrysy vystouplého čísla karty, a obchodník může na základě této účtenky nárokovat platbu u banky, i když nemá online elektronický platební terminál. Je s ní také možné platit na internetu, i když většinou jde o doménu kreditních karet. Navíc jsou opatřeny tzv. CVC nebo CVV kódem (rozdílné varianty pro VISA a MasterCard), vzadu na podpisovém proužku. Trojmístný CVC/CVV kód je alternativou PIN (z angličtiny počáteční písmena Personal Identification Number – osobní identifikační číslo).

Elektronické platební terminály jsou dnes velmi rozšířené. Na jejich pořízení musí obchodník vynaložit větší náklady než na „čtečku používanou pro karty embosované, mají ale nespornou výhodu v tom, že je možné prostřednictvím terminálu ověřit platnost karty a dostatečný zůstatek na účtu na krytí platby online. (Platností karty se chápe také např. zda není zablokovaná nebo nedošlo v průběhu její platnosti ke zrušení účtu, ke kterému byla vydaná.) Nárokování platby prostřednictvím účtenky je časově mnohem náročnější než u elektronického platebního terminálu – obchodník čeká na zaplacení déle. Obchodník má právo provést tzv. hlasovou autorizaci, což je ověření zůstatku na účtu po telefonu, v praxi se to často neděje, hlavně při platbách v zahraničí. Většinou tedy obchodník neověřuje dostatečný zůstatek na účtu.

Čipová karta je platební karta nové generace. Údaje na kartě jsou uloženy v čipu, který si nejen pamatuje, ale také chrání vložená data před jejich zneužitím. V případě opakovaného pokusu o neoprávněné čtení údajů z karty je čip schopen data zablokovat a zničit.

Volně se tak dá srovnat např. s chováním SIM karty mobilního telefonu, kterou většina z nás dobře zná. Tato technika značně omezuje možnosti zneužití platební karty. Prakticky pak u každé platby zadáváte PIN místo dřívějšího podpisu. Hybridní karta obsahuje čip i magnetický proužek, což maximálně zvyšuje její bezpečnost a lze ji použít na všech obchodních místech. Jedná se o typ platební karty, který je v současné době nejvíce využíván.

K platebním kartám nabízí finanční ústavy doplňkové služby, jako je cestovní pojištění, pojištění proti zneužití nebo ztrátě karty, výběr hotovosti během nákupu apod.

Vždy se informujte o nabídkách jednotlivých bankovních domů, ale hlavně si porovnejte jejich CENÍKY! Ceníky jsou vždy dostupné na pobočkách nebo na internetu bank. Chtějte vždy kompletní aktuální ceník ke službě, kterou si chcete zřídit a porovnejte pak nabídky jednotlivých bank mezi sebou.

Bezpečnost platebních karet

Platební karta je spolehlivý, rychlý a bezpečný nástroj přístupu ke svým finančním prostředkům, pokud budete dodržovat několik základních bezpečnostních pravidel:

  • nikdy a nikomu platební či kreditní kartu nepůjčujte,
  • nikdy a nikomu nesdělujte PIN ani další údaje o své kartě,
  • nikdy nenechte záznam PINu ke své kartě v její blízkosti,
  • ztrátu karty hlaste neprodleně své bance,
  • při placení kartou nedovolte její odnesení z vašeho dohledu,
  • pojištění zneužití karty (platební nebo kreditní) snižuje riziko nepředvídaných ztrát,
  • pravidelně kontrolujte svůj účet, k němuž byla karta vydána, nebo kartový účet ke kreditní kartě, případné nesrovnalosti ihned hlaste v bance,
  • z bankomatu vybírejte vždy sami, druhou rukou zakryjte klávesnici, předtím zkontrolujte bankomat i jeho okolí, zda v jeho blízkosti není něco podezřelého (jako „microcam apod.), vybírejte bankomat na frekventovaném a dobře osvětleném místě,
  • nikdy nereagujte na žádost o sdělení PIN, čísla své karty, doby její platnosti a bezpečnostního kódu ze zadní části karty; banka nikdy takové údaje nepožaduje, a tak se zcela jistě jedná o podvod,
  • odlište podpis na kartě od podpisu na účtu k ní vydané a zadní stranu karty si zkopírujte pro případ reklamace neoprávněné transakce.

Zdroj: Slabikář finanční gramotnosti – Vydalo nakladatelství COFET, a. s. v Praze roku 2011 díky laskavému přispění Československé obchodní banky, a. s. za spolupráce NNO FINANČNÍ GRAMOTNOST, o. p. s.

Slabikář můžete objednat ZDE.