Kromě jižní Moravy je to právě oblast Mělnicka. Vinnou révu zde podle legendy začala pěstovat už kněžna Ludmila v devátém století. Mělník byl od roku 1274 královským městem s přemyslovským správním hradem a později věnné město českých královen.

Město leží na návrší nad pravým břehem Labe proti ústí Vltavy, a proto se sem turisté jezdí rádi dívat na ojedinělý úkaz – soutok těchto řek. Ten je vidět z vyhlídky u zámku, kde nedaleko nad malebnou krajinou dlí pomník mělnického rodáka, spisovatele Viktora Dyka.

Mělnický zámek byl původně přemyslovský románský hrad, později prošel gotickými, renesančními a barokními úpravami. A proto dnes tu najdete jak gotické klenuté prostory, tak dva renesanční sály. Areál získali zpět v restituci původní majitelé – Lobkowiczové, což mu jen  prospělo. Budovy září do dálky opravenou fasádou a i vnitřní zařízení dokazuje, že snaha majitelů soustředit všechny dostupné památky, se podařila.

Lobkowiczové navíc pokračují ve vinařské tradici, a proto nabízí prohlídku vinných sklepů s ochutnávkou místního vína.

Regionální muzeum v Mělníku se zabývá vinařstvím. Ovšem výhradně z historického hlediska. Návštěvníci si mohou prohlédnout staré lisy a nástroje, jež dříve vinaři používali. Muzeum pořádá různé společenské a kulturní akce. Snaží se přilákat pozornost také na svou stálou expozici, která mimo jiné obsahuje i nádherné staré dětské kočárky, měšťanský interiér, ukázky lidové architektury a přírodovědnou expozici.

Za zmínku stojí i „Galerie ve Věži“, která se nachází v centru u náměstí. Originální výstavní prostor, kde jsou obrazy rozmístěny v několika patrech věže, slouží i jako vyhlášená čajovna. Navíc se tu vedle výstav pořádají recitály písničkářů či autorská čtení a různé kulturní pořady. V této galerii se snoubí historické prostředí se současností.

Mělník tedy žije dál, aniž by zapomínal na svou minulost.

Autor: Martina Bittnerová

Foto zdroj: http://www.melnik.cz/