Opravdu. Když si kávu osladíte, bude se vám lépe hubnout.
Statistiky uvádějí, že je v Česku čím dál tím víc lidí vysloveně obézních a i my, kdo se ještě do tabulek „přiměřené hmotnosti“ vejdeme, se často snažíme aspoň trochu zhubnout.
Metod je na to spousta, diety, cvičení, liposukce, kryolipolýza a kdovíco ještě.
Ať už se rozhodnete pro cokoli, jednu věc je příjemné vědět: Když chcete hubnout, neměli byste se vzdát slazení kávy a čaje. Jednak byste si nepochutnali, jednak by vám to ke štíhlejší siluetě stejně nepomohlo, spíš naopak.
V roce 2005 přišli dánští vědci s tvrzením, že při procesu cíleného hubnutí je dobré sladit, a dokonce to vyjádřili i matematicky: Pokud si prý dáte vždy po dvou kostkách cukru do každého šálku kávy nebo čaje, máte o čtyřicet procent nižší riziko přibírání na váze, než kdybyste tyto nápoje pili bez cukru. Kdekdo z nás kroutil nevěřícně hlavou, když jsme to slyšeli. Nesmysl! Je přece třeba omezit sladké a tučné, a potom kila letí dolů!
Jistě, upravit jídelníček tak, aby v něm bylo méně sladkostí a tuků, je dobré, jenže jak už to tak někdy bývá, tato zásada neplatí univerzálně.
Když vědci zveřejnili ten zajímavý fakt o souvislosti hubnutí a slazení nápojů, nevěděli ještě přesně, jak je takový paradox možný. Profesor Gyntelberg, který se na tomto výzkumu podílel, upřímně přiznal, že mechanismus není docela jasný. Že se vlastně neví, zda kombinace kávy a cukru je tím, co aktivuje hormony snižující chuť k jídlu.
„Pravděpodobným vysvětlením je to, že cukr v kávě nebo čaji stimuluje metabolismus ve střevech a snižuje chuť k jídlu,“ dodal.
Od té doby se výzkum posunul trochu dál a i v Česku máme mezi lékaři informované odborníky, kteří vám tento milý rozpor potvrdí.
Když si prý po dobrém obědě dáte neslazenou kávu, urychlíte tím vyprázdnění žaludku a tělo začne na neslazenou kávu reagovat jako na znamení „Je třeba se najíst“. Dostanete prostě brzo hlad. Když si naproti tomu kávičku pěkně osladíte, tělo je spokojené, žaludek pracuje pomalým tempem a signalizace hladu se dostaví klidně i o několik hodin později než v prvním případě.
Je to skutečně tak? Nebo není?
Nakonec se v otázce „Sladit-nesladit?“ asi většina z nás stejně rozhodne podle chuti, podle toho co nám chutná a na co jsme zvyklí.
Nás „sladící“ ale takovýto výsledek výzkumu určitě potěšil!
Autor: Eva Musilová