vhodných kandidátů pro management firem (headhunting).

Moje pozice je vyloženě řadová. Jen celé dny sedím u internetu a s pomocí portálu http://www.informaceofirmach.cz/ a databázové aplikace Cribis, která se na tom webu nachází, prověřuju lidi a firmy, ve kterých dotyční pracují/pracovali. Zejména jde o to, kde a kdy dotyčný fungoval, jak se dařilo firmám, ve kterých figuroval ve vedení, jestli dotyčný nemá nějaké závazky po splatnosti atd. Prostě vytvoření takového komplexního reportu k zvažovanému kandidátovi.

Vývoj obchodních společností v ČR s ohledem na počet vlastníků

A už při tom pracovním procházení informací o firmách jsem si začal všímat toho, že čím dál více firem v České republice má jen jednoho vlastníka. A teď mi navíc můj dojem potvrdila analýza dat o českých firmách od provozovatele výše zmíněného portálu (tj. společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s.). Cituji z předmětné analýzy:

„Stále narůstá podíl obchodních společností s jedním vlastníkem. V roce 2005 se jednalo o 46 % obchodních společností, v roce 2010 to bylo 50 %, a v roce 2015 je to již 57 %. Naopak se snižuje podíl obchodních společností jak se dvěma, tak i více než dvěma vlastníky.“

A za zajímavost by šla považovat i informace, že právě firmy s jedním vlastníkem vykazují nejvyšší míru bankrotů (1,98 %). U společností se dvěma majiteli je to 1,46 %.  A u společností s více než dvěma majiteli  1,26% (tedy nejméně). [zdroj]

Důvod

Data lze interpretovat i tak, že čeští podnikatelé se neradi s někým dohadují a dávají přednost tomu, když mají firmu jen pod svou kontrolou. Ale i v průměru častěji bankrotují, protože jsou na to sami a financování nákladů firmy leží jen na nich. A možná se taky v tomto ukazuje, že „víc hlav, víc ví“ – a ve firmách s více vlastníky spousta hloupých manažerských rozhodnutí neprojde, protože je společníci včas zarazí.