Souhlasím s vámi, článků o grilování a receptů na „zaručeně ty nejlepší“ marinády na maso je touto dobou všude spousta.
Proto zaměříme pozornost na grilování jiných věcí, než je maso. Spektrum toho, co se dá grilovat, je totiž mnohem širší.
OVOCE
Jako u všeho, vybírejte především podle toho, jaké ovoce máte nejraději. Milujete banány? A proč si je neugrilujete? Stejně tak bych se mohla zeptat prakticky u čehokoliv, snad s výjimkou borůvek a podobných miniaturních druhů ovoce.
Jak tedy na to? Jablka a hrušky nakrájejte na měsíčky, pomeranče, nektarinky, citrony pro změnu naplátkujte. Grilování odpaří část vody, a přírodní cukry se postarají o částečnou karamelizaci a tím i výraznější chuť. Pokud jste ale hračičkové, nic vám nebrání zkoušet marinády i na ovoce. Jen kromě piva či tomatu jako základ použijte bílý jogurt, a česnek a pepř nahraďte třeba skořicí, muškátovým oříškem, badyánem, kakaem…
Fantazii se meze nekladou. Grilované ovoce vám získá především srdce dětí. Pokud jim třeba grilovaná jablíčka dáte na sladkou pizzu (jako základ použijte buďto ochucený tvaroh či nutellu,) budete zcela jistě za hvězdu dne. Od grilovaného ovoce ale neodhánějte ani dospělé. I oni si jej mohou užít dosytosti. Buď jako chuťovku, nebo i hlavní jídlo.
Zelenina
Většinou se u grilování zelenina vyskytuje především jako příloha v podobě salátů. Proč jí ale nedat šanci a seznámit ji také s grilem? Grilovat se dá především pevná, ale přitom dužnatá zelenina – cibule brambory, cuketa, papriky, lilky, kukuřice, kedlubny. Možná vás to překvapí, ale grilu se nemusí vyhýbat ani rajčata.
Nakrájejte si zeleninu tak, aby vám velikost kousků vyhovovala – proužky, měsíčky, plátky podle druhu zeleniny.Pokud byste chtěli zeleninu naložit na chvíli do marinády, volte spíš bylinkovou, abyste nepřehlušili jemnou chuť zeleniny. Proti masu dobu koupele v marinádě výrazně zkraťte, abyste se nepřipravili o křupavost.
Grilovaná a máslem potřená kukuřice už patří mezi legendy, ale myslím, že i jiná zelenina dokáže mile překvapit. Co taková grilovaná cibule v alobalu, případně grilovaná cuketa s nivou? Zapojte fantazii a chuťové pohárky vám budou vděčné.
Sýry
Když už grilovat sýry, pak skoro všichni volí „Pepu“ neboli Hermelín. Ale proč nevyzkoušet třeba Nivu? Případně balkánský sýr? Tyto výrazné sýry ani nemusíte nijak kořenit, i zde platí, že méně je někdy více. Stačí, když sýr zabalíte do alobalu, aby neprotekly skrz gril a můžete grilovat. Odměnou vám bude sytá pochoutka, která nepotřebuje další doplňky. Snad jen čerstvé, křupavé pečivo a dobře vychlazené kvalitní bílé víno.
Houby
Pokud máte chatu či chalupu a grilujete převážně tam, neváhejte, přivstaňte si a vydejte se do lesa na houby. Grilované houby jsou skutečnou delikatesou. Dopřejte jim jemný poprašek speciálního houbového koření, pár kapek kvalitního oleje a kabátek z alobalu. Až tenhle kabátek znovu otevřete, vůně, která pošimrá váš nos bude předehrou následného chuťového koncertu.
Pokud se na houby nedostanete, nezoufejte a zapátrejte v regálech po čerstvých žampionech. Udělají vám stejnou radost jako jejich lesní kolegyně.
Ryby
Pokud máte v rodině rybáře, máte vyhráno. Jeho úlovky a gril, to bude úchvatná kombinace. Zvláště když přinese pstruhy, siveny nebo takové ryby, které je možno grilovat vcelku. My ostatní, kteří takové štěstí nemáme, se spolehneme na supermarket.
Ryby samozřejmě vykuchejte a zbavte šupin. Vnitřní stranu břicha mírně okořeňte, jak máte rádi – rybám sluší jemné koření, například tymián. Případně můžete věřit výrobcům koření a sáhnout po již připravených kořenících směsích, určených přímo na ryby.
Na vlastní jazyk jsem vyzkoušela pstruha, plněného strouhanou nivou s cibulkou a petrželkou, baleného v alobalu a na grilu připraveného. Řeknu vám, byl to zážitek…
Závěrem
Jak vidno, grilovat se dá cokoliv, nejen ověřené plátky krkovice či hovězí roštěná. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, přeji vám u grilování tu pravou letní pohodu s přáteli či rodinou a samozřejmě dobrou chuť.
Cibule v alobalu
4 cibule, 1 lžíce másla, pepř, sůl, grilovací koření
Cibule oloupejte, posypte grilovacím kořením a po jedné zabalte s trochou másla do alobalu. Velké cibule rozkrojte na poloviny. Grilujte zvolna asi 20 až 25 minut a občas obracejte. Hotovou cibuli vyjměte z alobalu, osolte, opepřete a podávejte s pečenými bramborami a studenou omáčkou. Také ji můžete použít jako přílohu k masu.
Autor: Veronika Matoušková