Jaké nové technologie a inovace nás čekají v blízké budoucnosti?

O tom budeme hovořit na konferenci Innovation 1918 – 2018.

„Uvědomujeme si sílu kořenů a bohatství, na nichž je postavena naše kultura. Oslavou bude galavečer pod výstižným názvem Naše české ruce,“ říkají autorky projektu Jana a Lucka.


24. říjen 2018
Grand Hotel Bohemia Praque
konference od 14.00 / galavečer od 19.00
pod záštitou starosty Prahy 1 # s odbornou garancí ČVUT # ke 100. výročí naší země

Již třetím rokem podporujeme firmy vyrábějící české produkty i služby, firmy, které mají perspektivu a mohou uspět v evropské konkurenci. Naším cílem je propojit mladé lidi rozhodující se o svém budoucím povolání, české firmy a podnikatele. Dojde tak k propojení technologických firem, studentů, českých tvůrců, řemeslníků, vizionářů. Co mají společného? 68% domácností živí technické profese, v tom je síla našeho národa, je to síla v nás.

Zeptali jsme se autorek projektu na to, co nás zajímá…

Jano, co stojí za vznikem celého projektu?

Nejprve jsme jako malá PR a event agentura hledaly zajímavé příběhy českých řemeslníků, třeba šperkařů, výrobců bylinné nebo kozí kosmetiky, a chtěli je zviditelnit, protože nemají moc velké možnosti, jak uspět. První pilot byl pro šperkaře a zúčastnilo se ho na 200 lidí, druhá akce už zahrnovala české skláře, obuvníka, výrobce piva a další zajímavá řemesla a bylo na ní už přes 300 lidí. Málem pod námi spadnul strop v historickém Paspově sále na Smíchově, ale byl zrovna Den smíchu, tak jsme to daly s humorem. Na této akci nás taky oslovil jeden technik – inženýr z automobilky a řekl nám, že je škoda, že se zaměřujeme jen na české firmy a na řemesla, že i technici vývojáři dělají zajímavé věci a jsou na trhu vlastně neviditelní a nedocenění.

Co z toho vyplynulo pro Vás, Lucie?

Jana má manžela technika a taky bratry a celou řadu dalších blízkých přátel, takže nad tím začala uvažovat a nakonec jsme si řekly, proč ne. Nejvíc nás namotivoval profesor Valášek z ČVUT, kterému se líbila možnost oslovit ženy, lifestyly a blogerky a přiblížit jim techniku, protože až 68% naší ekonomiky tvoří technické obory a více než 90% žen matek v rodinách rozhoduje o tom, co půjdou děti studovat. Díky němu jsme si začaly více věřit, že by to mohlo mít celé smysl. Pak přišla podpora od starosty Prahy 1 a to nás nakoplo. Když jsme dostaly jejich důvěru, začaly jsme na tom vážně pracovat a přenesly to z papíru do reality, začaly jsme oslovovat partnery a vizionáře a zjistily, kolika lidem se ta myšlenka líbí.

Jano, co je smyslem a co od toho všeho očekáváte?

Celý projekt je pohyblivý a proměnlivý, ale víme, že když se sejdou lidé, které určitá myšlenka hodnot oslovuje, že se potom dají realizovat úžasné věci. Je to jako sněhová koule, kdo tam má být, tak tam bude s námi. Slavíme 100 let naší republiky, na technice a řemeslném umu vždy stálo naše světové prvenství a blahobyt, i to místo na Starém Městě u Prašné brány má historický význam, vybíralo se tu mýto, sídlil primátor a radní této země, dělaly se tu významné obchody, sídlila tu ekonomická síla a celý komplex Obecního domu byl protiváhou panovníkovi. Myslíme, že je načase, aby určité profese byly více vidět, aby se zvedlo sebevědomí těch, kteří něco skutečně umí.

Lucie, můžete být konkrétní, jak bude konference a následný večer probíhat?

Ve 3 blocích po čtyřech krátkých 15 minutových vstupech připomeneme přínosy v průmyslu, inovacích a řemeslech. Zviditelníme české odborníky v jednotlivých oborech a propojíme zaměstnavatele s mladou generací. Konference se účastní české i zahraniční firmy, odborníci, HR manažeři a decision makeři. Podpora diskuze a osobního propojení účastníků. Všichni přednášející dostanou možnost prezentovat své myšlenky a svou společnost v podobě vlastní firemní zóny. Pak plynule přejdeme do společenského večera plného inspirativních ukázek řemesel, české tvorby, zábavného programu, módní show, to vše za doprovodu DJ a saxofonistky, pianisty a tanečního vystoupení.

Na otázky odpovídaly: Bc. Lucie Šarešová, Mgr. Jana Vanišová, autorky projektu Innovation # Naše české ruce

Fotky z předchozích ročníků akce