a vy se jen stěží prodíráte proudy nakupujících s maniakálně vytřeštěným pohledem. Doma o víkendu myjete okna, po odpoledních vytíráte prach za nábytkem a v noci pečete cukroví. Když pak okolo půlnoci padáte naprosto vyčerpaná do postele, napadá vás, že sousloví „Vánoce – svátky klidu a pohody“ vymyslel nějaký hodně sarkastický muž.
Než se kvůli nadcházejícím svátkům pohádáte s půlkou rodiny, zkuste se uklidnit a uvědomit si, že vaše touha po 100% perfektnosti je jen vašim přáním. Ani partner, ani vaše děti nepotřebují mít o Vánocích navoskované parkety a 20 druhů cukroví. Oni po vás nežádají výkon uklízečky, cukrářky a designérky v jednom, to po sobě chcete zcela nesmyslně pouze vy.
Pokud v průběhu roku uklízíte (a já předpokládám, že ano), nemusíte přeci před Vánoci gruntovat celý byt. Ježíšek přijde, i když nebudete mít vyčištěné čalounění a pokud tomu stále odmítáte uvěřit, sedněte k internetu a najděte si firmu, která velký úklid udělá za vás.
Také megalomanské nákupy potravin a různých pochoutek jsou naprosto zbytečné. V dnešní době je valná většina supermarketů otevřená již o Druhém svátku vánočním, nepotřebujete si tedy doma nasyslit zásoby, které by v klidu vystačily celé rotě vojáků na měsíc.
Místo toho, abyste v obchodě naházela do vozíku vše, co vám přijde pod ruku a riskovala, že půlku z toho vyhodíte a naopak vám budou chybět některé důležité věci, sepište si seznam. Nezapomeňte si poznamenat i to, co je potřeba zařídit či sehnat. Ono totiž zjistit na Štědrý den dopoledne, že půlka ozdob na stromeček vzala za své při loňském zuřivém rozbalování dárků, je dost nepříjemné.
A na konec úplně nejdůležitější věc: nenakupujte dárky na poslední chvíli! Zcela určitě totiž některý dárek neseženete a budete muset vymýšlet jinou variantu a také čím dřív budete dárky nakupovat, o to méně se budete muset potýkat s davy nakupujících. Pokud se rozhodnete k nákupu přes internet, spočítejte si, zda vám dárek stihnou dodat včas a nezapomeňte ani na ubíjející fronty na poště.
Autor: Anna Ticháčková