V posledních letech je závislost na nikotinu podle Mezinárodní zdravotní organizace zařazena do mezinárodní klasifikace pod názvem F17. Jako každá nemoc se musí léčit, nebojte se říci si o pomoc. Jak přestat kouřit a na co se připravit, se dočtete v následujícím článku.
Bez hlavy to nepůjde
Závislost na nikotinu není jen fyziologickou poruchou, kdy tělo vyžaduje nikotin. Ale i psychickou poruchou, kdy se člověk nedokáže soustředit, bez nikotinu je bez nálady nebo upadá do depresí. Proto je nutné k léčbě přistupovat komplexně. Nesoustředit se jen na fyziologickou stránku a postupně odstraňovat nikotin, ale je nutné navštívit odborníka, který vám pomůže s psychikou.
Jak na to?
Na vyléčení se od závislosti na nikotinu existuje celá řada. Je však nutné podotknou, že s rozdílnou účinností.
- odvykání svépomocí
- poradny a odborníci na léčbu
- léčba farmakologická
- hypnóza, akupunktura
- poradny u lékaře
- behaviorální terapie
- biorezonance
Řečeno v číslech, pokud je využita poradna či návštěva lékaře šance na vyléčení je až 50%, když to u akupunktury nebo hypnózy pak jen 5% a u léčby svépomocí je úspěšnost pouhých 3% a hrozí zde největší pravděpodobnost, že dojde k opětovnému kouření.
Správná motivace
Nejdůležitějším krokem v odvykání je samotné přesvědčení. Odhodlání přestat musí být tak silné, aby odolalo možným nástrahám, jako jsou stresové situace, abstinenční příznaky, prostory, kde se přímo setkají s cigaretou. Pří začátku odvykání kouření je dobré si vytvořit seznam, co díky zbavení se závislosti získáte. Mezi takové body mohou patřit:
- pocit svobody
- lepší zdravotní stav
- bělejší zuby, lepší pleť
- lépe se bude dýchat
- sníží se riziko výskytu smrtelných onemocnění
- zlepší se kondice
Důležité je neodkládat „den D“. S každým dalším odkladem upadá motivace a snižuje se šance na úspěšné vyléčení. Vyléčit se zvládá na celém světě několik milionů kuřáků, chce to jen začít.
Neškodí to jen kuřákům
O tom, že je kouření škodlivé se již všeobecně ví. Součástí cigaretového dýmu je oxid uhelnatý, který nikterak neslouží našemu tělo, naopak snižuje okysličování krve. Podporuje vznik aterosklerózy a tím se zvyšuje krevní tlak, a je daleko pravděpodobnější infarkt či mozková mrtvice.
Dalšími onemocněními způsobené kouřením je pak rakovina, onemocnění dýchacích cest, klesá plodnost u mužů i schopnost erekce. Kuřákům se zhoršuje sluch, mají daleko větší pravděpodobnost lupénky nebo žaludečních vředů.
Pasivnímu kouření se člověk vystavuje, aniž by si to uvědomil. Vzniká vdechováním kouře od kuřáka, který je při kouření chráněn filtrem, když to nekuřák je bez ochrany. Současné výzkumy prokázaly, že pasivní kouření způsobuje stejná onemocnění jako u běžných kuřáků.
S rostoucím počtem kuřáků se logicky zvyšuje i počet pasivních kuřáků. Proto velká míra vlád zákonem zakazuje kouření na veřejných prostranstvích.