z pelíšků a následně nás do nich vítr, zima a déšť zase zahnaly, přímo nahrává vleklé jarní únavě.
Tuto, medicínskou terminologií nespecifikovanou „chorobu“, vůbec není radno podceňovat. Únava, bolesti celého těla a deprese nás totiž mohou doslova vyřadit z provozu. Jak se tedy poprat s jarní únavou?
Dostatek spánku i pohybu
Jarní únavě neutečeme, budeme-li si upírat tolik potřebný spánek. Je-li naše tělo unavené a mysl ospalá, dopřejme jim alespoň sedmihodinový spánek denně. Stejně jako snění, potřebuje náš organismus i dostatek pohybu, zejména na čerstvém vzduchu. Pokud leje jako z konve, je dobré si jít třeba zaplavat. Pomocníkem v boji proti jarní únavě je i sauna a postupné otužování.
Zdravá strava
S odcházející zimou by z našeho jídelníčku měla zmizet fastofoodová jídla, knedlíky a hory tučného masa. Těžkou stravu je v tomto období vhodné nahradit ovocem, zeleninou a rybami. Organismus touží po pročištění, dopřejme mu např. bezmasý půst.
Po dlouhé zimě našemu tělu chybí řada vitamínů (A, C, B, D) i stopových prvků (selen, zinek…). Většinu z nich získáme právě z ovoce, zeleniny, ryb a také luštěnin či obilovin. Vitamíny a minerály můžeme tělu dodávat také ve formě tablet. Pro posílení imunity je obzvlášť dobrá Echinacea.
Slunce a dobrá nálada
Po období nedostatku slunečního svitu našemu tělu chybí vitamín D, který se v těle tvoří pomocí slunečních paprsků a serotonin, jehož nedostatek způsobuje deprese. Proto, jakmile vás sluneční paprsky skrz okna polechtají na tváři, vyjděte alespoň na 10 minut ven. Pokud však slunce ne a ne prodrat se mraky, zkuste si náladu vylepšit sami – třeba návštěvou kina či skleničkou s přáteli.
Trvá-li pocit únavy více týdnů až měsíců, může to být příznak určité choroby, jako je chudokrevnost, deprese, onemocnění štítné žlázy či srdečního onemocnění. V takovém případě se neváhejte s obtížemi svěřit lékaři.
Autor: Anna Ticháčková