Důvod je prostý. Každý se s následky kancelářské práce setká a nejsou mnohdy ničím příjemným.

Všichni sedí

Mezi hlavní rizika patří jednoznačně práce vsedě. Stává se dominantní a mnohdy bývá důvodem mnoha zdravotních neduhů. Během dne je potřeba ji včas ´vyměnit´ za jiný pohyb. Doporučuje se procházka po kanceláři či alespoň menší protáhnutí. Je to sice známé, ale málokdo má chuť tohle pokaždé dodržovat. A přitom jsou následky dlouhodobého sezení v kancelářském křesle dost znatelné. Sami můžete vašemu tělu ulehčit několika protahovacími cviky a pomoci tak ztuhlé krční páteři, zlepšit okysličení těla a předcházet například zažívacím potížím. Bolest hlavy a pocity únavy jsou pak ty nejrychlejší náznaky, že je něco špatně a že je třeba statickou polohu těla vyměnit za nějakou aktivnější. A to alespoň na pár minut po každých dvou hodinách práce. Určitě by se nemělo opomíjet vhodné nastavení kancelářské židle. Ta by měla umožnit nastavení podle těla a také by měla respektovat vaši potřebu polohu během dne měnit.

Počítač

Se sedavým zaměstnáním souvisí práce na počítači. Ten nám sice ulehčuje život v mnoha ohledech. Přesto je dobré dodržovat pár zásad, jak předejít únavě a dalšímu diskomfortu během pracovního dne. Zrak je přetěžován u monitoru často. Neostré a rozmazané vidění vás může pěkně potrápit a nevhodné nastavení monitoru počítače opět způsobuje bolesti hlavy a celkový pocit únavy očí. Tzv. suché oko je pak následkem sníženého mrkání před monitorem. Slzy se zde netvoří tak často jak mají a to je již jen krok od pálení a svědění oka. Lékaři hovoří o syndromu kancelářského oka a v současnosti není typický pouze pro starší jedince, nýbrž i pro mladší ročníky.

Další části těla jako zápěstí a krční páteř se zatěžují rovněž. Během práce s myší a klávesnicí můžete pociťovat ztuhlost a bolesti ruky, které vás mohou dokonce budit ze spaní. Pokud jste již slyšely o syndromu karpálního tunelu, víte, kam směřuji. Právě špatné umístění ruky na klávesnici či myši vede k zužování tohoto tunýlku a v cévkách kolem neprotéká krev jak má. Necitlivost bývá už jen dalším stupněm namožení. K ztuhlosti krku přispívá i používání mobilního telefonu. Předsunutá hlava, typická pro sezení před obrazovkou počítače, člověku neprospívá a nevědomky si tak namáháte trapézové svalstvo.

Ta záda…

Sedět opřeně a rovně vám zaručeně uleví od namožených a bolavých svalů. Ty se vlastně moc nevyužívají a potřebují alespoň po čase trochu protáhnout. Po celodenním sezení není ani divu, že záda dostávají nejvíce zabrat. Zkuste mít nohy během sezení na zemi, soustředit se na rovný posez a zkontrolujte správné nastavení opěradla. Uleví se zádovému svalstvu a časem si na správný posez zvyknete jako na nezbytnost, bez které to nejde.

Shrnuto a podtrženo, vše záleží na tom, jak si umíte uzpůsobit pracovní prostředí. Vzhledem k tomu, že se pracovní doba někdy pořádně protáhne, je vhodné překontrolovat stůl, židli a vaši polohu při práci častěji než jen jednou za rok po dovolené. Některých zlozvyků se těžko zbavujeme, ale někdy se začít musí.

Autor: Jana Kučerová, Trustframe.cz