Řeší v ní otázku, zda v Blaníku skutečně dřímá vojsko, které nám Čechům pomůže, když bude nejhůř. Zatím se to nestalo a stále na něj čekáme. Každopádně jde však o pověst dojemnou a útočící na zbytky vlasteneckých citů. Ovšem po výstupu na horu i největší skeptik uzná, že má místo zvláštní atmosféru.
Atraktivitu Blaníku zvýšila stavba rozhledny. Původní se návštěvníkům otevřela ještě před koncem 19. století. Časem natolik zchátrala, že o necelých padesát let později inicioval Klub českých turistů vybudování nové dřevěné věže ve tvaru husitské hlásky. K jejímu zprovoznění došlo v roce 1941. Záhy se však pro veřejnost na dlouhé tři roky uzavřela. V roce 1949 přešla do majetku státu a nastal opět postupný rozpad této stavby. Naštěstí ji nakonec obec Louňovice pod Blaníkem získala do správy a po sametové revoluci do svého majetku. Rekonstrukce proběhla již v sedmdesátých letech minulého století, díky čemuž z ní mohou turisté pozorovat třetinu Čech. Za příznivého počasí lze spatřit dokonce i věž Svatovítského chrámu v Praze a vzdálenou Šumavu.
Vesnička Louňovice pod Blaníkem skutečně leží pod Blaníkem. Na jejím náměstíčku najdete kromě kostela zámek. Sídlí v něm infocentrum, restaurace a muzeum, jehož expozice se zaměřuje na nejstarší historii Louňovic a včelařství.
Když se vydáte od kostela Nanebevzetí Panny Marie přímo za nosem, dostanete se silnicí zhruba po třech kilometrech až k parkovišti, z něhož vede trasa na vrchol Blaníku. Díky lesnímu porostu je to cesta příjemná a na jejím vrcholu čeká zmíněná rozhledna. 107 dřevěných schodů zvládnou i ti, kteří nemilují výšky. Pohled do krajiny za trochu přemáhání opravdu stojí. Na památku si můžete také na místě zakoupit kopii rozhledny nebo turistickou známku.
Vedle velkého Blaníku (638 m) existuje ještě malý Blaník (564 m) se zříceninou starobylé poutní kaple svaté Máří Magdaleny. Bohužel málokdo má dost sil, aby se vydal tímto směrem. Ovšem Blaník a jeho okolí je natolik zajímavý, že se vyplatí navštívit jej opakovaně.
Praktické informace
Louňovice pod Blaníkem se nachází v okrese Benešov (Středočeský kraj) a dostanete se tam nejen autem, ale kupříkladu z pražských Roztyl tam jezdí i o víkendu pravidelná přímá autobusová linka.
Rozhledna je otevřena v březnu o sobotách a nedělích vždy od 10:00 – 16:00.
Autor: Martina Bittnerová