Objevíte také netušené pohybové možnosti, jakými se překvapivě může pyšnit i vaše tělo.

Jóga je víc, než jen stoj na hlavě či sed se zkroucenými končetinami. Jejím cílem je v první řadě objevit vnitřní harmonii a smíření se sebou samým, z čehož pramení štěstí, které musíme hledat v sobě. Ptáte se, jak dlouho bude trvat, než zvládnete tuto pozici, kolik za to utratíte peněz, jak se to můžete naučit rychleji? Jóga však není autobus, aby vás najednou dopravila, kam chcete. Jóga rozvíjí člověka pozvolna, zato velmi efektivně po fyzické i duševní stránce a vydrží na celý život.

Proč je jóga tak populární?

Protože regeneruje, omlazuje a léčí mnohé bolesti a strasti. V dnešní zrychlené technické době nám jóga pomáhá na cestě k vnitřní spokojenosti a zdraví. Kompenzuje zvýšené nároky na psychiku a jednostranné zatížení organismu při stereotypním zaměstnání.

Oblíbenost jógy jen potvrzuje, že tato několik tisíciletí stará a dokonale propracovaná cesta k tělesnému i duševnímu zdraví opravdu funguje. Jóga je přirozeným protipólem sportovních silových disciplín, náročných na klouby a páteř. Jóga šetrně zvyšuje pružnost těla a odstraňuje svalové nerovnováhy. Co se týká ale silovějších a dynamičtějších stylů jógy, může se cvičení odrážet i na kloubech a páteři. Je proto vždy vhodné cvičit pod dobrým vedením, abychom se cviky správně naučili a nedávali svému tělu moc zabrat. Na psychiku působí jóga pomocí relaxačních a koncentračních technik jako skutečný balzám. Její provozování není omezeno věkem. Některé cviky se však nehodí pro těhotné, pro lidi po úrazech nebo s hypertenzí. Poraďte se proto s trenérem, která jóga je nejvhodnější právě pro vás. Věřte, že pozitivní výsledky ze cvičení zpozorujete bezprostředně po první lekci jógy. Z kurzu odejdete protažení, občerstvení a s dobrou náladou. Pravidelností a disciplínou dosáhnete nejen v józe vytyčených cílů velmi brzy.

Jóga respektuje individuální možnosti každého jedince a pomáhá postupně zvyšovat tělesnou i psychickou kondici. Začátečníci i zkušení cvičenci mohou jógu praktikovat tak často, jak mají chuť a čas. Optimální je  hodina každý den, ale ani 20 minut neuškodí, pokud se svému tělu věnujete intenzivně a správně. I hodina týdně má význam, přičemž o správné technice se napřed ujistěte na lekcích pod dohledem odborníka. Důležité je vědět, že pokud vám kterákoliv pozice či jógová metoda není příjemná či dokonce způsobuje bolest, ihned s ní skončete, jinak by byl celý proces kontraproduktivní a nepříjemný.

Yoga v sanskrtu znamená spojit, sjednotit, spoutat dohromady. Myšleno je zde propojení těla s myslí či s vyšším principem. Jedná se o starou indickou filosofii, ne náboženství! Kolébkou jógy je Indie, otcem Patandžálí, který asi v 6. či 4. století před naším letopočtem sestavil knihu suter, tedy pravidel, jak dobře žít a dosáhnout tak osvícení. Jeden z prostředků představuje praktikování jógy.

„Jóga přináší uvolnění a protažení těla. Zároveň dochází k uvolnění napětí i v mysli. Začínáme být uvolněnější, vnímavější a vyrovnanější. Jógou se rozvíjíme na všech úrovních, poznáváme sami sebe. Není třeba sedřít tělo cvičením, ale každý den si uvědomit třeba jen svůj dech, který je pro nás životně důležitý a tvoří jeden ze základů jógy v podobě dechových cvičení. Zacvičit si můžeme ve vlastním tempu například známou sestavu Pozdrav slunce – Súrja namaskár. Tato sestava aktivuje, uvolňuje a posiluje celé tělo. Stimuluje činnost srdce a dalších vnitřních orgánů, podporuje krevní oběh i správné zažívání a působí na žlázy s vnitřní sekrecí. Se cvičením přichází do těla energie, příjemný a vyrovnaný stav,“ opěvuje jógu cvičitelka Eva Steinerová z Holmes Place.

Nemusíte být nijak extrémně duchovně založení, abyste rádi cvičili jógu. Filosofie a styl života v ní samozřejmě hrají zásadní roli, ale jóga může být i pouhým šikovným tréninkem pro nepružné tělo, spící rodidla či nakřáplou duši. Zvolte si vlastní přístup k józe a duchovní poloha věci vás možná v průběhu cvičení osloví sama.

„Postupným rozšířením jógy z Východu na Západ přicházejí nové styly a směry, které už bývají převážně zaměřeny na fyzické tělo a jeho cvičení. Základ ovšem stále vychází z tradiční jógy, jen se přizpůsobuje současným potřebám,“ vysvětluje a zve na lekce jógy cvičitelka Eva Steinerová z health klubu Holmes Place.

Až si vyzkoušíte některý z uvedených druhů jógy při organizované lekci, podívejte se na speciální sestavu cviků na doma či do kanceláře, kterou vám cvičitelka Eva z Holmes Place připravila na míru, v plánovaném díle seriálu.

V 2. díle si představíme různé typy jogy.

Holmes Place nabízí kurzy vinyasa, ashtanga a power jógy.