která nejen že dokáže, aby nám v místnosti bylo dobře, ale dokáže povzbudit naše smysly a podpořit naši výkonost.

Prostor

Podle čínského energetického učení je ideálním půdorysem funkční kanceláře čtverec. Pokud tedy zařizujete kancelář od píky a vybíráte nové prostory, snažte se najít takové, které budou mít rovný poměr mezi šířkou a délkou. Pokud již vaše kancelář funguje a čtvercový půdorys nemá, pokuste se alespoň vyvarovat vzniku mrtvých míst. Těmi se myslí nevyužívaná zákoutí, která místnosti ubírají energii. Základem by měla být otevřenost prostoru.

Stůl

Pro tvorbu fungujícího pracovního prostředí je podstatné umístění pracovního stolu. Ten by se měl nacházet co nejdále ode dveří a současně umožňovat výhled z okna. Zároveň bychom se od stolu neměli dívat přímo do zdi. Ideální je mít zeď za zády a pohodlně vidět na dveře.

Bambus ve vázeNeméně důležitý je materiál, z něhož je stůl vyroben. Nejideálnější je kov či dřevo. V rámci jednoho pracovního prostoru bychom však rozhodně měli jednotlivé suroviny vhodně kombinovat. Vybavovat kancelář jen v jednom typu materiálu není v souladu s feng-shui

Na stůl je vhodná dekorace. Můžeme na něj umístit bambus ve váze s vodou a kameny. Vodu je třeba pravidelně měnit a kameny čistit. Čistá voda přináší prosperitu, špinavá stagnaci, což je v práci nežádoucí.

Na stole je třeba udržovat pořádek, příliš mnoho tužek, papírků a poznámek, zatěžuje náš mozek a snižuje se nám tak koncentrace. Pořádek se týká i zbytku kanceláře.

Podle feng-shui se můžeme dočkat zvýšení zisku a prosperity, pokud jihovýchod pracovního prostoru či kanceláře vyhradíme rostlinám. Upřednostnit bychom měli především květiny zelené s kulatými listy. Do kanceláře nepatří rostliny s trny či rostliny sušené.

Osvětlení

Vnímáni prostoru jako takového je ovlivňováno i osvětlením, ať už se jedná o čisté denní či umělé světlo. Pro kancelář je základem více zdrojů světla v podobě bodového osvětlení nebo lamp, které podle čínského energetického učení umí rozpohybovat energii.

Naopak umístění pouze jednoho velkého světla do místnosti ztělesňuje statičnost a ta je opět nežádoucí. Pro některé bude možná překvapení, že se nedoporučuje využívat v kancelářském prostředí příliš mnoho sluneční energie. Je lepší vykompenzovat ji právě větším počtem menších zdrojů světla. Osobní pracovní prostor by měla například dostatečně osvítit stolní lampa.

Barvy

Pokud jde o barvy, feng-shui sice dovoluje jejich promíchání v prostoru, ale celek by měl vždy působit jednotně a harmonicky. V jedné místnosti je tak nejlepší kombinovat maximálně tři barvy, z nichž jedna je dominantní a ostatní doplňkové. Černá či bílá jsou nežádoucí.

 

Sandra Špačková