zalézt do galerie, kina, nebo s knížkou do kouta.
Zkuste to na festivalu íránského filmu, nebo nad fotografiemi Dirka Brömmela.
Festival íránského filmu
Nepříliš známá íránská kinematografie se pomalu ale jistě dere na výsluní a získává si zájem diváků. V pražském Světozoru si od 12. do 15. ledna můžete připomenout letošní iránské hity, které bodovaly nafilmových festivalech.
Jedním z hlavních témat filmů bude postavení ženy v současné íránské společnosti. Cílem festivalu je otevřít dveře k lepšímu porozumění iránské společnosti a nabídnout pohled na skutečné postavení žen. „V mezinárodním kontextu mohou filmové snímky pomoci vyjasnit mnohé otazníky v pohledu na íránskou společnost jako takovou,“ říká Torang Daneshmand – výkonná ředitelka pořadatelské agentury.
Snímky,ukazující život v současném Íránu, budou představeny v šestnácti projekcích. Hrané filmy budou promítány v sekci Hraný film, dokumentární v sekci Teherán a krátkometrážní v Sekci krátkých filmů.
Náš tip: Rozchod Nadera a Simin – festivalový hit oceněný na MFF v Berlíně
Dirk Brömmel – Vila Tugendhat
Dirk Brömmel je umělec, který rád vytváří „superrealitu“ – používá sofistikované fotografické postupy, při kterých sestavuje ze starých, fotografie nové a získává tak „objektivnější“ záznamy reality.
V nejnovější sérii fotografií pojmenované Vila Tugendhat postupuje při manipulaci s fotografickým záznamem podobně, ale snímanou realitu obohacuje ještě o vloženou časovou smyčku. Výsledkem je prolínání historické fotografie, na kterých jsou členové rodiny Tugendhatů, s jím nasnímanými interiéry a exteriéry dnes už neobydlené vily. Prolínání dvou reality zviditelňuje pohyb času a tím i věcí. Výstava, která vznikla ve spolupráci s Museum für Konkrete Kunst potrvá do 29. ledna a je k vidění v Domě umění města Brna.
Ondřej Slanina – Slavná světová filmová klasika
Máte rádi filmy? Nevíte, po kterém bijáku šáhnout za dlouhých zimních večerů? Nebo jste jenom zvědaví, kdo se s kým spustil při natáčení? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli ano, porozhlédněte se po knize Ondřeje Slaniny – Slavná světová filmová klasika.
Kniha má 302 stran a obsahuje 100 rozšířených recenzí na klasické filmy i na novější kousky. Cílem jejího autora je, aby se publikace stala užitečným rádcem, ale i společníkem, který přiblíží zajímavé a mnohdy dramatické okolnosti natáčení jednotlivých filmových děl. „Troufám si tvrdit, že ohledně informací je skutečně exkluzivní a dočtete se v ní mnohdy velmi nečekané souvislosti, které jste možná nevěděli,“ říká její autor. Slavnou světovou filmovou klasiku koupíte ve vybraných knihkupectví za 300 korun.
Do 29. 1. 2012 – výstava Kuky se vrací, Brno, Špilberk
Do 22. 1. 2012 – Současný český industriál, Praha, Galerie Jaroslava Fragnera
Do 29. 4. 2012 – Pražské módní salóny, Praha, Uměleckoprůmyslové muzeum
Autor: Klára Hüttlová