Na co si dát pozor pokud jedu do ciziny? Na co bych se měla nechat očkovat ?

Vzhledem ke stále větší oblibě cestování a to zejména i do exotických destinací je třeba zdůraznit význam očkování jako zásadního způsobu prevence onemocnění při pobytu v zahraničí. Cestovatelům je tedy na místě doporučit, aby s patřičným časovým odstupem navštívili očkovací střediska zdravotních ústavů nebo očkovací centra, kde jim vedle očkování (za úhradu) bude poskytnuto i patřičné poradenství.

Udály se nějaké aktuální změny ohledně očkování do ciziny?

Očkování se při cestách do ciziny provádí podle doporučení Světové zdravotnické organizace a s přihlédnutím k aktuální epidemiologické situace v dané destinaci.

Kde najdu ty správné informace k uvedené problematice ?

Informace je možné nalézt např. na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ( očkovací kalendáře) – www.mzcr.cz

Platí stejná pravidla očkování pro děti a dospělé v rámci dané země?

Očkování se provádí v souladu s pokyny uvedenými v Souhrnu údajů o přípravku tedy k očkovací látce. Limitujícím faktorem provedení doporučeného očkování může být například věk dítěte.

Stravování v cizině – na co si dát pozor, které země jsou nejvíce rizikové, mohu do uvedených zemí i s malými dětmi ?

V prevenci alimentárních nákaz platí zejména tyto zásady :

  • dávat přednost konzumaci řádně tepelně upravených jídel
  • potraviny, které se tepelně neopracovávají konzumovat ihned po zakoupení , nebo do doby konzumace uskladnit v ledničce
  • důsledně dodržovat zásady bezpečné přípravy stravy – to znamená oddělené plochy a pomůcky pro manipulaci s tepelně neopracovanými surovinami a dokončenou stravou
  • dodržovat zásady osobní hygieny
  • nepožívat vodu z neznámých zdrojů
  • zeleninu a ovoce, které se neloupe důkladně umýt před konzumací pitnou vodou

Riziko alimentárních nákaz je třeba eliminovat dodržováním výše uvedených zásad při cestování do kterýchkoliv destinací, tudíž uvádět míru rizika těchto infekcí ve vztahu ke konkrétní destinaci není na místě. Dodržování výše uvedených zásad platí samozřejmě i pro děti a je na rozhodnutí rodičů, kterou z destinací, hlavně pak exotických zvolí.

Stravování v tuzemsku – vyskytly se minulý rok nějaké případy salmonelózy či jiných infekcí související s konzumací potravin, na co si dát pozor, čemu se vyhnout ?

V roce 2011 bylo hlášeno celkem 5 epidemií salmonelózy, ve kterých onemocnělo celkem 199 osob, jako vehikulum se uplatnily vejce, cukrářské výrobky, masné výrobky, z dalších epidemických výskytů kde se jako vehikulum nákazy uplatnila strava lze uvést epidemický výskyt Norwalk virové infekce s celkovým počtem 20 případů průjmového onemocnění a alimentární intoxikaci 48 osob, kde se jako vehikulum uplatnily zřejmě vakuované kuřecí párky.

Autor: MUDr. Viera Šedivá, zástupce hlavního hygienika ČR, www.mzcr.cz