Odpovídá Eva Ištvánková, vedoucí fyzioterapeutka, Centrum léčebné rehabilitace Revmatologického ústavu Praha 2, www.revma.cz
Co to je lymfomasáž a pro koho je vhodná?
Lymfomasáž je nepřesný, spíše lidový výraz pro odborný výraz lymfodrenáž. Zatímco masáž obecně působí na kůži, podkoží, povázky a svaly, lymfodrenáž nachází uplatnění v působení na kůži a podkoží. Jedná se o velmi jemnou techniku, která napomáhá transportu lymfy z periferie k centru, kdy příliš velkým tlakem se lymfatické cesty utlačují a transport lymfy je ztížen nebo dokonce znemožněn.
Masáž obecně doporučujeme u poruch pohybového aparátu a jeho funkce nebo po sportovní zátěži, kdy jsou na pohybový aparát kladeny zvýšené nároky. Lymfodrenáž je doporučována spíše u poruch metabolizmu měkkých tkání, které se mohou projevovat např. otokem.
Jak vnímáte přístrojovou lymfodrenáž? Může splnit stejný užitek, tak jako lymfomasáže?
Při léčbě závažnějších případů jako je lymfodém se doporučuje komplexní léčba. Skládá se z manuální lymfodrenáže, přístrojové lymfodrenáže, bandážování postižené části a z cvičení s bandáží. Zde se jedná spíše o medicínský problém. Pokud chceme působit spíše preventivně nebo kosmeticky (pocit těžkých nohou, premenstruační otoky, únava po sportovním výkonu…), lze se rozhodnout pro manuální nebo přístrojovou lymfodrenáž. Manuální je náročnější a řeší spíše lokální problémy. Lidská ruka dokáže respektovat specifika určitého regionu a ošetří právě potřebné místo velmi kvalitně a specificky. Přístrojová lymfodrenáž probíhá dle určitého předem naprogramovaného schématu na kartě přístroje, respektuje všechna pravidla a potřeby, ale určitému potřebnému regionu se nedokáže věnovat specificky.
Pomůže mi zmírnit i otoky pokud si přijdu „oteklá“?
Lymfodrenáž Vám určitě otoky zmírní, odstraní nepříjemný pocit. Je třeba respektovat určitá pravidla pro aplikaci lymfodrenáže. Důležité je dodržet dostatečný pitný režim, protože při lymfodrenáži se vylučuje nejen voda a toxické látky, ale i minerály a další látky pro tělo potřebné. Zvyšuje se tedy vylučování moči a to často i bezprostředně po aplikaci lymfodrenáže. Nepomůže Vám jedna aplikace, obvykle se jedna série skládá z deseti procedur. V případě potřeby je možné sérii zopakovat po 2-3 měsících.
Na co se zaměřit pokud si vybírám lymfomasáž? Dá se podle nějakých kritérií poznat dobré studio od špatného? Jak poznám, že lymfomasáž je prováděna odborníkem?
Na pracovišti, které provádí lymfodrenáž by měl pracovat alespoň jeden terapeut, který absolvoval akreditovaný kurz garantovaný Lymfologickou společností, jen on může provádět manuální lymfodrenáž. Přístrojovou lymfodrenáž může provádět jím zaškolený personál.
Může mít lymfomasáž ve svém důsledku vliv na psychiku?
Z praxe víme, že psychický a somatický stav se navzájem ovlivňují, budete-li se po lymfodrenáži cítit lépe fyzicky, jistě i Váš psychický stav se zlepší.
Není to pouze trendová záležitost? Proč se lymfa u nás léčí teprve posledních 10let, když je to tak základní záležitost pro náš organismus a neřešila se už v době našich rodičů?
Asi před 30-40 lety se problematikou zabýval český lékař MUDr. Bechyně, ale minulý režim posuzoval metodu jako nevědeckou, proto se mohly kurzy lymfodrenáže uskutečnit až po roce 1989. Tehdy to byl právě MUDr. Bechyně, který pořádal první kurzy, metodu u nás zavedl a proškolil své pokračovatele. V praxi se metoda osvědčila a pro své výsledky má široké užití jak v mnoha lékařských oborech, v oblasti sportu i v kosmetice.
Proč bychom tedy dnes měly chodit na lyfomasáže?
Lymfodrenáž přispívá k detoxikaci organizmu, regeneruje a relaxuje. Vhodná je i při celulitidě, u křečových žil, po trombózách žil dolních končetin, při chronické žilní nedostatečnosti, při syndromu těžkých nohou, pří únavě nohou. Uplatní se také při předoperační přípravě, pooperační péči a v rehabilitaci poúrazových stavů.
Lymfodrenáž má své kontraindikace. Nepomůže při onemocněních srdce, jater a ledvin, které způsobují otoky, neměla by být aplikována při všech akutních stavech: virové, bakteriální onemocnění, nachlazení, zvýšená teplota, samozřejmě horečka, průjmy…. Absolutní kontraindikací je akutní zánět žil, srdeční a plicní nedostatečnost. Při jakémkoli onemocnění srdce, plic, jater a ledvin je vždy nutná konzultace vhodnosti lymfodrenáže s ošetřujícím lékařem.
Jak často bych na uváděnou proceduru měla chodit?
Všeobecně se doporučuje první dva týdny aplikace 3x týdně, poté dvakrát týdně do celkového počtu deseti aplikací. Mohou existovat i výjimky (15 procedur). Lymfodrenáž by neměla být aplikována denně z důvodu zvýšených nároků na kardiovaskulární a vylučovací systém.
Ohledně ceny, jsou nějaké stropy či podle čeho se orientovat?
Manuální lymfodrenáž bývá dražší, protože je fyzicky i psychicky náročná pro terapeuta. Cena odráží také cenu akreditovaného kurzu (neměl by ji provádět personál jen se zaškolením). Přístrojová lymfodrenáž je dána schématem uloženým v paměti přístroje, který může obsluhovat i zaškolený personál pod dohledem odborníka s akreditačním kurzem. Proto cena přístrojové lymfodrenáže bývá nižší než manuální lymfodrenáž.