Přestože se terapie a její podoba za mnohá desetiletí využívání změnila či rozšířila, zájem o ní neustává ani v dnešní době. A to i když máte raději rychlejší řešení problémů. Ale všechny psychické problémy vyžadují jak váš čas, tak důvěru k psychoterapeutovi. Bez nich nedojde ke kýženým výsledkům. Pravda, psychoterapie může někomu znít staromódně, ale její vliv je nepopiratelný dodnes.

Psychoterapie pomáhá ke změně chování, myšlení, k lepšímu zvládání stresu a jednání s druhými lidmi. Mezi technikami psychoterapeutických škol jsou rozdíly, většina metod má ale společné rysy. Zahrnují terapeutický vztah mezi dvěma lidmi: terapeutem a klientem. Terapeut podporuje klienta, aby volně hovořil o svých nejvnitřnějších myšlenkách, emocích a prožitcích beze strachu z odsouzení nebo prozrazení. Klientovi terapeut naopak poskytuje pochopení, porozumění a důvěru.

Jak vybrat psychoterapeuta – psychoterapeutku?

Mít vlastního psychoterapeuta – psychoterapeutku není nic neobvyklého. Ale jak ho (ji) vybrat? Rozhodně na doporučení. Zároveň byste měli mít možnost seznámit se s jeho (jejím) vzděláním opravňující k provádění psychoterapie. Důležitý je i váš dojem. Vyhovuje vám terapeut osobnostně, budí ve vás důvěru, věříte v jeho podporu? Pokud máte jakékoliv pochybnosti, pátrejte dál. Nebojte se toho, jde přece o vás. Najít ideálního terapeuta – terapeutku je podobný proces jako hledání dobrého zubaře. Každému vyhovuje jiný přístup, kdo se líbí vaší přítelkyni, nemusí sedět vám. Poctivé hledání se ale rozhodně vyplatí.

Práce se sny nebo raději asertivita?

V psychoterapii se pracuje s technikami určité psychoterapeutické školy, nebo jejími částmi.
Pokud o nich máte základní přehled, může to být dobré vodítko pro výběr terapeuta.
Podívejte se na tři základní směry: psychoanalýzu, behaviorismus, humanistickou školu, které jsou představeny v dalších dílech minikurzu.

Individuálně nebo s ostatními?

Také je dobré vědět o formách psychoterapie. Kdy využít spíše individuální přístup, a kdy je lepší účastnit se psychoterapie společně s ostatními – při skupinovém sezení? I o tom bude dále řeč.

Shrnutí

Mít svého terapeuta, kterému důvěřujete, je investice k nezaplacení. Většinou se staráme o fyzické zdraví a psychické mnohdy opomíjíme. Ale přitom je i u nás celkem široká síť psychologických služeb a určitě se vyplatí dát na doporučení vašich známých. Psychoterapie je dobrovolný proces na dlouhé měsíce, a proto je dobré vybrat si tu nejlepší podobu terapie.

Autor: Mgr. Lucie Nápravová, www.trustframe.cz