Někdo si vybaví planetu, další římského boha a nejpočetnější skupina lidí si pravděpodobně vzpomene na stavebnici, jejíž svět plný kovových součástek nás provází již od roku 1920.

Já patřím k poslední skupině lidí. Svoji první stavebnici (typového označení 201) jsem dostal již jako malý kluk. Dodnes si vzpomínám na svoji první montáž. Jednalo se o jednonápravový traktůrek s valníčkem – typ, který si stavěli zahrádkáři svépomocí a nazývali jej jmény typu „ŤAPÍK TURBO“. O pár let později jsem dostal druhou stavebnici (typového označení 7) a svět mé stavebnice se rozrostl o možnost konstruování ozubených převodů. Pochopitelně velmi brzy mne přestalo bavit stavět podle přiložených vyobrazení a začal jsem vymýšlet vlastní stavby. A o to při hře s Merkurem jde především. Vymýšlet co a jak.

Zatímco pro mé rodiče bylo sehnání stavebnice pravděpodobně velmi náročným úkolem, já to mám o dost jednodušší a navíc mám výhodu prvotního prověření zájmu svých synů. Kromě jistoty existence již zmiňovaných stavebnic v mém vlastnictví se můžeme vypravit na trvalé i dočasné výstavy na různých místech této republiky.

První průzkum zájmu svého staršího syna (bylo mu téměř 2,5 roku) jsem provedl letos v únoru na výstavě ve Vlastivědném muzeu v Jeseníku. Výsledek předčil má očekávání. Předpokládal jsem, že výstava v jedné místnosti za 30 korun bude tak na 10 minut. Ovšem po spatření funkčního modelu železnice syn prohlásil: „Vlak!“ a po zjištění jak jej může ovládat, nebyl k odtržení. Lákal jsem jej i na další modely představující „Ruské kolo“, „Ivančický viadukt“, „Vysokou pec“, „Jeřáb“, „Plovoucí jeřáb“, „Letadlo“, „Velkorypadlo“ a další, avšak úspěch jsem měl pouze u vysoké pece a viaduktu. Pokud nevíte proč, tak odpověď je jednoduchá. Oba modely byly včetně kolejí a tudíž bylo zjevné, že existuje možnost jejich napojení na fascinující svět železnice.

Pokud vám prohlídka hotových modelů nebude stačit, nebo budete chtít ověřit konstrukční zručnost svou nebo svých potomků, potom doporučuji přesun do přízemí. V Rytířském sále je možnost vlastní konstrukce s vyhlídkou na umístění právě vašeho díla v trvalé expozici firmy v Polici nad Metují. Ti nejoriginálnější mají šanci na přítomnost svého modelu v příštích návodech pro malé i velké.

Výstava je otevřena každý den mimo pondělí od 9:00 do 16:30 až do 2. dubna. Z vlastní zkušenosti vám radím vyhradit si na návštěvu minimálně 1 hodinu.

PS.: Asi po 14 dnech jsem na internetu navštívil stránky firmy MERKUR, abych se podíval na současné možnosti této stavebnice. A ten človíček, který se jen mihnul v místnosti, ihned řekl: „Dárek. Poším.“ A já pochopil, že následky z výstavy budou asi dlouhodobějšího rázu.

Autor: Ing. Jan Matoušek